Aπέδρασε η Μακάμπι από την Πόλη

Το ματς ήταν κλειστό μέχρι το τέλος, αλλά οι πρωταθλητές το τελείωσαν με τον σωστό τρόπο. Η Μακάμπι Τελ Αβίβ πήρε τη νίκη με 97-94 στη παράταση χάρη σε μια τάπα του Αλεξ Τάιους, ένα χαμένο σουτ του Πάτρικ Γιάνγκ της Γαλατασαράι και ένα μεγάλο τρίποντο του Τζέρεμι Πάργκο.

Η Μακάμπι είχε προβάδισμα δέκα πόντων (83-73) με 3,5 λεπτά να απομένουν, αλλά στο τέλος ο Ζόραν Έρτσεγκ έχασε την ευκαιρία να κερδίσει το ματς στην κανονική διάρκεια αφού ισοφάρισε σε 85-85 με 1/2 βολές και 4 δεύτερα να απομένουν. Η Γαλατασαράι επέστρεψε με ένα σερί 12-2 και το τρίο των Ραντλ, Σμιθ και Λάντερσμπεργκ είχε αποβληθεί με πέντε φάουλ. Από την άλλη πλευρά ο Αρόγιο έχασε το ματς λόγω τραυματισμού.

Το ματς τελικά κρίθηκε στα τελευταία δεύτερα. Το σκορ ήταν ισόπαλο στους 94 πόντους, ο Εντέρ Αρσλάν δέχθηκε ένα κόψιμο από τον Τάιους για το οποίο διαμαρτύρονται δίκαια οι Τούρκοι αφού ήταν αντικανονικό, η Γαλατασαράι πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά ο Γιάνγκ αστόχησε και ο Πάργκο “σκότωσε” τη Γαλατασαράι στην εκπνοή. Συνολικά είχε 17 πόντους, ο Ζόραν Έρτσεγκ σημείωσε 29 πόντους για τη Γαλατασαράι και ο Αρσλάν προσέθεσε 20.