Oλυμπιακός, Ρεάλ και Ζαλγκίρις χαμογελούν

2015-02-05T23:48:02+00:00 2015-02-06T11:02:16+00:00.

05/Feb/15 23:48

Σε μια βραδιά μεγάλων αγώνων, η Ρεάλ Μαδρίτης διέλυσε τη Μπαρτσελόνα (97-73), ο Ολυμπιακός έγινε η πρώτη ομάδα που κέρδισε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας αυτή τη σεζόν (84-76) και η Ζαλγκίρις Κάουνας πήρε τη μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα (70-68).

Στη Μαδρίτη, η Ρεάλ ήταν ασταμάτητη. Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με τους οικοδεσπότες να έχουν προβάδισμα με 10 πόντους (26-16) και ποτέ δεν χαλάρωσαν μέχρι το τέλος με τον Ρούντι Φερνάντεθ (22 π.) και τον Σέρτζιο Ροντρίγκεθ (23 π.) να δίνουν σόου. Παρά τους 22 πόντους του Μάριο Χεζόνια, η Μπαρτσελόνα ποτέ δεν μπήκε στο ματς. Πριν το τζάμπολ η Ρεάλ τίμησε τον αρχηγό της, τον Φελίπε Ρέγες, αφού πλέον είναι ο πρώτος ριμπάουντερ στην ιστορία της Ευρωλίγκας.

Στον Πειραιά, ο Ολυμπιακός σκόραρε μόνο 11 πόντους στην πρώτη περίοδο, αλλά στη συνέχεια, οι Ερυθρόλευκοι έκαναν ένα από τα καλύτερα τους παιχνίδια σε αυτή τη σεζόν. Είχαν ήδη προβάδισμα με 43-37 στο ημίχρονο, διψήφια διαφορά στην τρίτη περίοδο (64-53) και παρά το μεγάλο παιχνίδι του Μίλος Τεόντοσιτς (20 π., 5/8 τρ.) η ΤΣΣΚΑ δεν μπόρεσε να πλησιάσει πιο κοντά από τους τέσσερις (77-73) με 1,5 λεπτό να μένει. Ο Ολυμπιακός τελείωσε σωστά το ματς, έχοντας τον Βασίλη Σπανούλη (19 π.) σε καλή βραδιά. Ο Κάιλ Χάινς τιμήθηκε από τους Ερυθρόλευκους πριν την έναρξη του αγώνα.

Στο Βελιγράδι, η Ζαλγκίρις ξεκίνησε το ματς σοκάροντας τον Ερυθρό Αστέρα και παίρνοντας κεφάλι με 20-13 μετά την πρώτη περίοδο. Αυτό αποδείχθηκε αρκετό. Οι οικοδεσπότες σε όλο το ματς ήταν πίσω στο σκορ, έφτασαν σε απόσταση βολής, όμως δεν μπόρεσαν να προηγηθούν. Ο Μάρκους Ουίλιαμς είχε την ευκαιρία στο τέλος να γίνει ήρωας, αλλά έχασε το τελευταίο σουτ, ένα τρίποντο που θα μπορούσε να είναι το νικητήριο. Ο Τζέιμς Άντερσον με 22 πόντους ήταν ο ηγέτης της Ζαλγκίρις και πάλι.