Εντός έδρας νίκες για Ρεάλ, Μακάμπι

Δύο παραδοσιακές ευρωπαϊκές υπερδυνάμεις σημείωσαν εντός έδρας νίκες το βράδυ της Πέμπτης. Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε εύκολα 85-61 τον Ερυθρό Αστέρα, τη στιγμή που η Μακάμπι πάλευε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο για να κάμψει την αντίσταση του Παναθηναϊκού (73-70).

Παρά την εξαιρετική εμφάνιση του Μπόμπαν Μαριάνοβιτς (21π., 13ρ.), η Ρεάλ μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο ήταν μπροστά με 18-16, έλεγξε πλήρως την αναμέτρηση. Το επιμέρους σκορ του δεύτερου δεκαλέπτου ήταν 24-11 για τους Ισπανούς με τον Τζέισι Κάρολ να σημειώνει 17 πόντους  και να είναι ο πρώτος σκόρερ των νικητών.

Το παιχνίδι στο Τελ Αβίβ ήταν τελείως διαφορετικό. Η Μακάμπι ήταν μπροστά στο σκορ με 38-30 στο ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός όμως μείωσε στους 2 (54-52) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Οι πρωταθλητές Ελλάδας ήταν κοντά στο σκορ, αλλά δεν μπορούσαν να ισοφαρίσουν ή να πάρουν το προβάδισμα. Μέχρι το τέλος όμως πάλευαν για τη νίκη. Τελικά, παρά την ήττα, κράτησαν τη διαφορά των 7 πόντων από τη νίκη στο ΟΑΚΑ και έχουν το πλεονέκτημα σε περίπτωση μεταξύ τους ισοβαθμίας. Ο Τζέρεμι Πάργκο ολοκλήρωσε τον αγώνα με 16 πόντους για τους Ισραηλινούς. Κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό, ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς με 16, ενώ ο Νίκος Παππάς πρόσθεσε 15.