Το θαύμα των Βάσκων

2015-02-27T22:52:42+00:00 2015-02-28T17:42:33+00:00.

27/Feb/15 22:52

Η Λαμποράλ Κούτσα αντιμετώπισε εκτός έδρας τον πρώην ηγέτη της Τομάς Ερτέλ και στο τέλος πήρε τη μεγάλη νίκη με 87-84 στην Κωνσταντινούπολη κόντρα στην Εφές Αναντολού.

Νταμπλ-νταμπλ για τον Κόλτον Άιβερσον (17π., 11ρ.) με τον αρχηγό Φερνάντο Σαν Εμετέριο να προσθέτει 23, βοήθωντας τους Βάσκους να φτάσουν στο θαύμα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 17 πόντους (50-33). Η Εφές επέστρεψε στην τρίτη περίοδο και στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου το σκορ ήταν ισόπαλο 65-65. Με επιμέρους σκορ 14-4 η Λαμποράλ Κούτσα ανέβασε και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (79-69), η Εφές όμως δεν τα παράτησε. Επιμέρους σκορ 15-6 για τους γηπεδούχους τώρα που μείωσαν στον πόντο (85-84) 24” πριν το τέλος. Δύο βολές του Σαν Εμετέριο έκαναν το 87-84, με τον Ντρέιπερ να είναι άστοχος σε τρίποντο στην εκπνοή και τους Βάσκους να παίρνουν την πολύτιμη νίκη.