Eurocup: Προβάδισμα πρόκρισης για Χίμκι, Παρί

To πρώτο βήμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Eurocup πραγματοποίησε η Χίμκι, που επικράτησε εκτός έδρας  86-84 της Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τη φάση των 16 του Eurocup.

Ήταν μια μεγάλη νίκη για τη Χίμκι, που πάντως έχασε μεγάλη ευκαιρία να εξασφαλίσει την πρόκριση από το πρώτο παιχνίδι. Και αυτό γιατί στο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν με 19 πόντους (53-34). Ένα καταπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο όμως, επέτρεψε στη Ζενίτ να μειώσει και να ξαναμπεί στη διεκδίκηση της νίκης. Μάλιστα οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά 82-81 στο 39’, αλλά η Χίμκι πήρε τελικά τη νίκη.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Ταϊρίς Ράις (22π., 6ας.), ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κάιλ Λάντρι (16π., 10ρ.).

Mικρό βήμα πρόκρισης και για την Παρί Λεβαλουά που επικράτησε εντός έδρας 74-71 της Τουρόφ, σε μια σειρά πάντως που θα κριθεί στον δεύτερο αγώνα της επόμενης εβδομάδας στην Πολωνία.

Ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι. Η Παρί είχε τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος του κι έφθασε να προηγείται με 6 πόντους διαφορά (44-38 στο 24’). Σ’ εκείνο το σημείο η Τουρόφ αντεπιτέθηκε, βρίσκοντας πιο εύκολα το δρόμο προς το καλάθι. Οι Πολωνοί έκαναν επιμέρους σκορ 15-4 και πέρασαν μπροστά 48-53 στο 28’.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε μάχη. Κάθε στιγμή η πρωτοπορία στο σκορ, άλλαζε χέρια, ενώ υπήρχαν και πολλές ισοπαλίες. Τελικά, κάποια κρίσιμα καλάθια του Σιλμπ στα τελευταία 4 λεπτά, έκαναν τη διαφορά, δίνοντας τη νίκη και το μικρό πλεονέκτημα στους Γάλλους.