Με το πόδι στο γκάζι ο Ολυμπιακός!

Του Νίκου Βαγγέλη

Μόλις πέντε λεπτά χρειάστηκε αυτή τη φορά ο Ολυμπιακός για να πάρει μπρος, διαλύοντας και πάλι τον ανήμπορο να αντιδράσει, Άρη, με το επιβλητικό 92-57.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου διανύουν περίοδο εντυπωσιακής φόρμας μετά από το Φάιναλ Φορ της Μαδρίτης και φιλοδοξούν να παραμείνουν στους ίδιους ρυθμούς και στο ανέβασμά τους στη Θεσσαλονίκη. Ήδη έχουν βγάλει “σκούπα” και τους λείπει ένα ακόμη ροζ φύλλο για να σφραγίσουν το εισιτήριό τους με προορισμούς τους τελικούς της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Οι Πειραιώτες ήταν ξανά ανελέητοι. Δεν αρκέστηκαν στη νίκη και μια σαρωτική εμφάνιση μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, έφτασαν στο θρίαμβο και παρέμεινα σε απίστευτη εγρήγορση. Αυτός είναι, εξάλλου, και ο λόγος που ο Σφαιρόπουλος δεν έσβησε τις μηχανές σε κανένα σημείο και είχε τους παίκτες του διαρκώς την “τσίτα”.

Ο Βασίλης Σπανούλης μπήκε δυναμικά και έβαλε τις βάσεις του θριάμβου, δίνοντας στη συνέχεια τη σκυτάλης στους Πρίντεζη, Χάντερ, Λοτζέσκι, Πέτγουεϊ και Μάντζαρη, οι οποίοι έκαναν ό,τι ήθελαν πάνω στο παρκέ, ενώ στα τελευταία λεπτά έδειξε εξαιρετικά στοιχεία για ένα ακόμη ματς και ο Δημήτρης Κατσίβελης.

Για τον Άρη, ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του, το ίδιο και ο Τόμας, ο οποίος τα έδωσε όλα απέναντι στα ψηλά γκαρντ του Ολυμπιακού. Δεν μπορούσε καποιος να κάνει κάτι παραπάνω κι έτσι η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη οφείλει να αφήσει πίσω τη νέα συντριβή και να παλέψει για κάτι καλύτερο στη “Nick Galis Hall”.

Ο αγώνας

Από την πρώτη κι όλας επίθεση του παιχνιδιού και αφού χρειάστηκε μόλις 15”, ο Βασίλης Σπανούλης κατάφερε να δημιουργήσει σκορ στο ματς με εύστοχο σουτ τριών πόντων. Απάντησε ακριβώς με τον ίδιο τρόπο το αντίπαλο δέος, Αλέξανδρος Βεζένκοφ και κάπως έτσι κύλησαν τα πρώτα 4,5 αναγνωριστικά λεπτά…

Ο Βεζένκοφ πέτυχε τους πρώτους επτά πόντους του Άρη, μειώνοντας σε 9-7 και ο Τόμας έφερε το ματς στα ίσια (9-9) στο 5′. Ο αρχηγός των Πειραιωτών με ντράιβ έδωσε ξανά στην ομάδα του το προβάδισμα και μέσα σε ένα λεπτό η διαφορά ανέβηκε στο +6 (15-9), χάρη σε 2/2 βολές του Μπράιαν Ντάνστον και καλάθι του Γιώργου Πρίντεζη.

Ο Τόμας με δύο βολές μείωσε σε 15-11, για να έρθει ένα νέο σερί 6-0 από την πλευρά του Ολυμπιακού με τους Λοτζέσκι, Πρίντεζη και Λαφαγιέτ για το 21-11 στο 8′. Κάπου εκεί το νερό άρχισε να μπαίνει στ’ αυλάκι… Ο Μουχάμεντ Πάσαλιτς έκανε προσωρινά τη διαφορά μονοψήφια, μέχρι που ήρθε το γκολ-φάουλ του ασταμάτητου Γιώργου Πρίντεζη να διαμορφώσει το 24-13 της πρώτης περιόδου.

Τη σκυτάλη στη συνέχεια πήραν οι “ιπτάμενοι” Μπρεντ Πέτγουεϊ και Οθέλο Χάντερ, οι οποίοι παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Βεζένκοφ και του Ριντ διεύρυναν το “ερυθρόλευκο” προβάδισμα στα επίπεδα των 16 πόντων: 35-19 στο 14′, αναγκάζοντας τον Δημήτρη Πρίφτη να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ.

Οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν να κοντρολάρουν τον ρυθμό και να επιστρέψουν, όμως ο Ματ Λοτζέσκι είχε διαφορετική άποψη και κάνοντας θραύση στα τελευταία δευτερόλεπτα του πρώτου ημιχρόνου “έγραψε” το εντυπωσιακό 47-24 της ανάπαυλας!

Με τί ψυχικά αποθέματα να επιστρέψουν οι παίκτες του Άρη από τα αποδυτήρια; Μετά από ένα “στείρο” εκατέρωθεν λεπτό, έξοχη συνεργασία Πρίντεζη-Μάντζαρη και τρίποντο από τον τελευταίο. Απάντηση από τον Τόμας, ο οποίος δεν πρόλαβε να χαρεί, βλέποντας τον Πρίντεζη να σκοράρει με γκολ-φάουλ.

Πάσαλιτς και Τόμας με διαδοχικά καλάθια προσπάθησαν να συμμαζέψουν τη διαφορά (53-31 στο 26′), αλλά ο Μάντζαρης βρήκε μόνο του τον Ντάρντεν για το 55-31 και στην επόμενη φάση έγινε ο ίδιος “εκτελεστής”, ανεβάζοντας το δείκτη της διαφοράς στο +27 (58-31). Ο Τόμας βρήκε με τα βίας το δρόμος το καλάθι, αλλά η “εκδίκηση” του Ολυμπιακού ήταν ανελέητη και με αιχμή του δόρατος τον εντυπωσιακό Πρίντεζη η “ψαλίδα” άνοιξε στο +32 (65-33) και κάπου εκεί η… σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Με 13 λεπτά να απομένουν και σημαντικές ελλείψεις να τον αποδεκατίζουν, ο Άρης ήθελε απλά να τελειώσει το νέο “εφιαλτικό” απόγευμα όσο πιο ανώδυνα γινόταν. Ωστόσο, τα χειρότερα δεν είχαν έρθει ακόμα, καθώς οι Χάντερ, Πέτγουεϊ και Λοτζέσκι συνέχισαν να “σφυροκοπούν” τους αντιπάλους τους, με τον φωτεινό πίνακα να γράφει στο φινάλε της τρίτης περιόδου: 78-36!!!

Ο Κώστας Χαρίσης προσπάθησε να αντιδράσει στο μέτρο του δυνατού, έβαλε τέσσερις πόντους, αλλά τί να το κάνει ο Άρης, από τη στιγμή που το νέο τρίποντο του Μπρεντ Πέτγουεϊ και οι 5 συνεχόμενοι πόντοι του Κατσίβελη έκαναν το 86-40;

Κάπου εκεί η καταιγίδα κόπασε. Ο Άρης κατάφερε να πραγματοποιήσει ένα επί μέρους σκορ 13-3, ρίχνοντας τη διαφορά κάτω από τους 40 πόντους και το σκορ έγινε 88-53 στο 37′. Μικρή σημασία είχε… Τί 30, τί 40, ο Ολυμπιακός πέρασε ένα εύκολο απόγευμα και ο Άρης κοιτάζει τη συνέχεια.

Δεκάλεπτα: 24-13, 47-24, 78-36, 92-57.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 13(3), Χάντερ 7, Ντάνστον 6, Σπανούλης 12(2), Ντάρντεν 3, Σλούκας 2, Λαφαγιέτ 6, Λοτζέσκι 13(2), Πρίντεζης 14, Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 8(2), Κατσίβελης 6(1).

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 7(1), Τσιάρας 2, Δήμας 1, Ριντ 6(2), Τόμας 15(1), Πουλιανίτης, Χαρίσης 7, Βεζένκοφ 17(1), Μούρτος 2, Σίμτσακ