Ημιτελικά για Μπάρτσα και δύο ισοπαλίες

Η Μπαρτσελόνα έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στους ημιτελικούς της Ισπανίας, το Μπιλμπάο απάντησε στη Βαλένθια με μπρέικ και η Λαμποράλ Κούτσα επικράτησε εντός έδρας της Ουνικάχα στο δεύτερο ματς της πρώτης φάσης.

Τα πράγματα δεν ήταν εύκολα εκτός έδρας, αλλά η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 80-74 της Μπανταλόνα με ηγέτη τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο που οδήγησε την επίθεση με 13 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι πήραν μια μικρή διαφορά στην τρίτη περίοδο και την κράτησαν μέχρι το τέλος κάνοντας το 2-0.

Η Βαλένθια μπορούσε να προκριθεί εντός έδρας, όμως το Μπιλμπάο νίκησε με 80-76 και έχουμε ισοπαλία 1-1. Παρά το προβάδισμα με 48-37 στο ημίχρονο για τους γηπεδούχους, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με μπροστάρη τον Άλεξ Μούμπρου (17 π.), κράτησαν την Βαλένθια στους 12 πόντους στη τελευταία περίοδο και τώρα έχουν την ευκαιρία να πάρουν το εισιτήριο για τους ημιτελικούς εντός έδρας.

Στη Βιτόρια ο αρχηγός Φερνάντο Σαν Εμετάριο είχε 19 πόντους, η Λαποράλ Κούτσα έχτισε μια διαφορά 13 πόντων στο ημίχρονο (49-36) και την κράτησε μέχρι το τέλος, κερδίζοντας την Ουνικάχα (92-82) και ισοφαρίζοντας σε 1-1 τις νίκες.