Τρίτο μπρέικ και… Βαλένθια!

Η Βαλένθια έσπασε για δεύτερη διαδοχική φορά την έδρα της Μπιλμπάο, απάντησε με το ίδιο νόμισμα στο μπρέικ των Βάσκεων και νίκησε το συγκλονιστικό τρίτο παιχνίδι με σκορ 71-70.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερη στο ντέρμπι και είχαν τον έλεγχο και το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού. Οκτώ λεπτά πριν το τέλος φαινόταν πως η Βαλένθια θα καθαρίσει εύκολα την υπόθεση νίκη – πρόκριση (62-53).

Το Μπιλμπάο με ώθηση και από το θορυβώδες κοινό του επιχείρησε την ανατροπή και ένα λεπτό πριν το τέλος προηγήθηκε με 67-66! Με τον Μούμπρου να βάζει σημαντικούς πόντους (16π) και τους Ουίλιαμς (14π), Μπέρτανς (11π) και Τοντόροβιτς να έχουν ξεσπάσματα. Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να τα καταφέρουν, αλλά ο κορυφαίος Μούμπρου έγινε και μοιραίος, χάνοντας το κρίσιμο σουτ 7” πριν το τέλος.

Η Βαλένθια πανηγύρισε δεύτερο διπλό σε λίγες μέρες στη Χώρα των Βάσκων με τον Βέγλο Βαν Ρόσομ να κάνει σπουδαία δουλειά (14π) και τους Ντούμπλιεβιτς (13π), Ρίμπας (11π) να έχουν επίσης καθοριστική συμβολή. Η Βαλένθια πήρε την πρόκριση σε αυτή την σειρά των… διπλών και θα αντιμετωπίσει τη Ρεάλ στα ημιτελικά.