Η Τορτόνα σόκαρε την Βίρτους κι έμεινε ζωντανή – Με ανατροπή στο δεύτερο η Μάλαγα άνοιξε το σκορ

2024-05-16T22:52:23+00:00 2024-05-16T23:37:22+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

16/May/24 22:52

derthona-virtus-bologna-legabasket-quarter-finals-game-3

Η Βίρτους δεν τελείωσε τη σειρά, αφού ηττήθηκε στο Game 3 από την Τορτόνα (91-81). Ανατροπή και νίκη για Μάλαγα κόντρα στη Μανρέσα (87-79) στην πρεμιέρα των playoffs της ACB.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η Βίρτους δυσκολεύτηκε πολύ και τελικά ηττήθηκε στο Game 3 από την αξιόμαχη Τορτόνα (91-81) η οποία μείωσε σε 2-1 τη σειρά στα προημιτελικά της Lega Basket Serie A.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Τόμασο Μπαλντάσο με 17 πόντους και 3 ριμπάουντ, ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον Ρετίν Ομπασοχάν με 13 πόντους και 2 ριμπάουντ, ενώ 11 έβαλε ο Αρτούρς Στράουτινς και 10 ο Ίσμαελ Καμαγκατέ (4 ριμπάουντ).

Όσο για τους ηττημένους, οι Χάκετ και Μπελινέλι έβαλαν από 14 πόντους, ενώ στους 10 σταμάτησε ο Αμπάς (6 ριμπάουντ).

Οι γηπεδούχοι αν και με την πλάτη στον τοίχο βρήκαν το κουράγιο να παλέψουν για τις τελευταίες ελπίδες τους. Η ομάδα του Ντε Ραφαέλε μπήκε δυνατά στο ματς κι έδειξε τις προθέσεις της εξ αρχής, αφού το 27-15 στην πρώτη περίοδο τα έλεγε όλα.

Η Βίρτους προσπάθησε να απαντήσει και σ’ ένα σημείο το κατάφερε, όμως οι γηπεδούχοι είχαν πλουραλισμό στην επίθεση και με όπλο επίσης την καλή τους άμυνα, πήραν τη νίκη κι άφησαν ζωντανές τις ελπίδες τους.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 43-34, 60-54, 91-81

Μάλαγα: Ανατροπή στο δεύτερο και 1-0 στα playoffs

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης τα βρήκε σκούρα για πάνω από ένα 20λεπτο από την Μανρέσα, βρήκε τον τρόπο στο δεύτερο ημίχρονο κι έφερε τούμπα το ματς (87-79), για να μπει με το… δεξί στα playoffs της ACB.

Αν κι η Μανρέσα ξεκίνησε καλύτερα το ματς και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 18-24, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα έξι πόντων (34-40).

Το παιχνίδι είχε αρκετές εναλλαγές, η Μάλαγα έβγαλε αντίδραση, ροκάνισε την διαφορά και με επί μέρους 35-21 στη τέταρτη περίοδο κι ήρθε έτσι η νίκη στα playoffs.

Ο Τάιλερ Καλινόσκι με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ ήταν ο κορυφαίος για την Ουνικάχα Μάλαγα, με τον Ντέιβιντ Κράβις να ακολουθεί με 10 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 34, 40, 52-56, 87-79

Μονακό: Άκοπα και χωρίς Τζέιμς το 1-0 με Λε Πορτέλ

Η Μονακό μπορεί να έκανε ροτέισον, όμως δεν είχε κανένα πρόβλημα κόντρα στην Λε Πορτέλ, την κέρδισε με 85-76 κι έκανε το 1-0 στην πρώτη φάση των playoffs της Pro A.

Πρώτος σκόρερ για τους “Μονεγάσκους” ήταν ο Ντονάτας Μοτεγιούνας με 17 πόντους, ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον Τζαρόν Μπλόσομγκεϊμ με 17. Καλό παιχνίδι και για τον Άλφα Ντιάλο, ο οποίος πρόσθεσε άλλους 12 πόντους, ενώ ο Έλι Οκόμπο είχε 11 πόντους.

Όσο για τους ηττημένους, είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Ιβάν Φεβρίε να βάζει 15 και τον Μπαστιάν Βοτιέ να έχει 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 53-36, 67-50, 85-76