Αρμάνι: Άλωσε την Μπολόνια στην παράταση και μπήκε με το δεξί στους Τελικούς

2024-06-06T23:00:12+00:00 2024-06-07T02:02:57+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

06/Jun/24 23:00

shavon-shields-virtus-bologna-olimpia-milan-legabasket-finals-game-1

Η Αρμάνι έκανε το break στην παράταση, κερδίζοντας μέσα στην Μπολόνια τη Βίρτους (86-75) για να γράψει το 1-0 στους τελικούς της Lega Basket Serie A.

Η Αρμάνι με πολύ καλό μπάσκετ απέδρασε από την Μπολόνια, κερδίζοντας τη Βίρτους με 86-75 στην παράταση και έκανε το 1-0 στους Τελικού του ιταλικού πρωταθλήματος. Η σειρά είναι best-of-five και ο Πρωταθλητής κρίνεται στις τρεις νίκες.

Κορυφαίος των νικητών με 25 πόντους ήταν ο Σέιβον Σιλντς, ενώ 21 πόντους μέτρησε ο Σαμπάζ Νέιπιερ και 18 πόντους ο Ντόντα Χολ.

Όσο για τους ηττημένους, αυτός που ξεχώρισε ήταν ο Τόκο Σενγκέλια με 16 πόντους, ενώ 14 έβαλε ο Μάρκο Μπελινέλι, όσους κι ο Ισαϊά Κορντινιέ.

Η Βίρτους μπήκε καλύτερα στο ματς και συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό στο πρώτο 20λεπτο, με τον Τόκο Σενγκέλια να βάζει μεγάλα σουτ και να ανεβάζει τον δείκτη της διαφοράς για πρώτη φορά στο +11 (25-14).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε πολύ διαφορετικά με την Αρμάνι να δείχνει καλύτερο πρόσωπο στην επίθεση ενώ ταυτόχρονα οι παίκτες της Βίρτους έχασαν την συγκέντρωση τους και ξεκίνησαν τα εύκολα λάθη.

Η ομάδα της Μπολόνια μείωσε, ενώ λίγο πριν το τέλος του αγώνα, το καλάθι του Κορντινιέ με ανάποδο λέι απ και το τρίποντο του Νέιπιερ αμέσως μετά έφερε νέα ισοπαλία (68-68).

Ήρθαν νέα χαμένα σουτ και το ματς οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί, ο Σαβόν Σίλντς πήρε τ’ όπλο του και με τρία τρίποντα, με το ένα πιο εντυπωσιακό από το άλλο, τελείωσε όποιες ελπίδες των γηπεδούχων κι έτσι η Αρμάνι πήρε τον πρώτο τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 33-25, 48-54, 68-68 (κ.δ.), 75-86 (παρ).