Αρμάνι: Ηχηρή… σφαλιάρα από Τριέστε στην πρεμιέρα

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Μετά το θρίαμβο στο ιταλικό Super Cup, ήρθε η… σφαλιάρα και η προσγείωση για την Αρμάνι Μιλάνο.

Λίγες μέρες πριν επισκεφτεί το Μόντε Κάρλο για την πρεμιέρα της Ευρωλίγκας (3/10), η Αρμάνι υπέστη καθαρή ήττα από την Τριέστε με 84-78.

Η γηπεδούχος ομάδας με έναν φοβερό Κόλμπι Ρος (22 πόντοι σε 29 λεπτά), πήρε το προβάδισμα στο ημίχρονο με 47-40 και ουσιαστικά δεν απειλήθηκε ποτέ στο παιχνίδι.

Στο 30′, μάλιστα, η Τριέστε ήταν μπροστά με 64-52 και μόνο στην τέταρτη περίοδο είδαμε την αντίδραση της Αρμάνι, αλλά όχι τόσο ισχυρή ώστε να ανατρέψει ολοκληρωτικά το παιχνίδι.

Η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα μείωσε ως τους πέντε πόντους, αλλά δεν κατάφερε τίποτα περισσότερο και ούτε μπόρεσε να γίνει απειλητική σε ουσιαστικό βαθμό.

Ο Ζακ ΛεΝτέι με 18 πόντους και επτά ριμπάουντ κι ο Νίκολα Μίροτιτς με 18 και 10 αντίστοιχα, ήταν οι κορυφαίοι της πρωταθλήτριας Ιταλίας. Στους 12 πόντους σταμάτησε ο Σαβόν Σιλντς.

Ο Ντένζελ Βαλεντάιν με 19 πόντους και ο Μαρκ Μπράουν με 18 διακρίθηκαν επίσης, για την Τριέστε.

Σταυρόπουλος για Αρμάνι: “Στόχος τα playoffs της Ευρωλίγκα, θα παίξουμε όμορφο μπάσκετ”

Αρμάνι της ανατροπής, σήκωσε το Super Coppa κόντρα στη Βίρτους με clutch Μπολμάρο