Αρμάνι Μιλάνο: Δύσκολα την Μπρέσια πριν τον Ολυμπιακό

2024-10-13T19:23:42+00:00 2024-10-13T21:06:14+00:00.

mikegiou

13/Oct/24 19:23

Η Αρμάνι Μιλάνο (2-1), προτού αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό, ζορίστηκε απέναντι στην Μπρέσια (2-1), επικράτησε με 88-85.

Του Μιχάλη Γκιουλένογλου / info@eurohoops.net

H Αρμάνι Μιλάνο (2-1), 48 ώρες προτού αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ (21:15) για την 3η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, χρειάστηκε δύο βολές του Σαβόν Σιλντς, 16 δεύτερα πριν το τέλος του αγώνα με την Μπρέσια (2-1), για να πάρει τη νίκη (88-85).

Η φιλοξενούμενη μείωσε στον πόντο (86-85), στα 32 δευτερόλεπτα, ενώ μετά το 88-85, είχε την ευκαιρία να οδηγήσει το ματς στην παράταση, αλλά ο Μίρο Μπίλαν (14π.), ο οποίος αγωνίστηκε πρόπερσι στο Περιστέρι, αστόχησε σε σουτ τριών πόντων. Και ενώ το Μιλάνο μπήκε στην 4η περίοδο με +!0.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Έτορε Μεσίνα ήταν ο Σιλντς (15), ενώ τους ίδιους πόντους σημείωσε και ο Νέναντ Ντιμιτρίεβιτς. Ακολούθησε ο Ζακ ΛεΝτέι με 13 και ο Άρμονι Μπρουκς με 12.

Για την Μπρέσια, ο Αμεντέο Ντέλα Βάλε μέτρησε 19 πόντους (2/7 τριπ.) και ο Νίκολα Ιβάνοβιτς 16.

Τα δεκάλεπτα: 27-24, 47-45, 70-60, 88-85.

Η Βίρτους πέρασε από τη Βενετία

Το τελικό 76-68 της Βίρτους (στη σαββατιάτικη αναμέτρηση) απέναντι στη Βενέτσια (με ρεκόρ 0-3) σημαίνει ότι η ομάδα του Λούκα Μπάνκι παρέμεινε αήττητη στο πρωτάθλημα (3-0). Πρώτος σκόρερ για τη Βίρτους (ρεκόρ 3-0) ήταν ο Τόκο Σενγκέλια με 17 πόντους (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές), ενώ ο Μάρκο Μπελινέλι (11) ήταν ο έτερος των νικητών με διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο πρώην σέντερ της ΑΕΚ. Εμφιόντου Καμπενγκέλε ήταν ο κορυφαίος σκόρερ της Βενέτσια με 15 πόντους, ενώ μάζεψε και 11 ριμπάουντ.

Η Βίρτους πήρε διαφορά 12 πόντων στο ημίχρονο και πάνω σε αυτή… έχτισε μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 31-43, 54-60, 68-76