Εθνική Εφήβων: Κέρδισε άνετα τα Σκόπια και απέφυγε τις περιπέτειες υποβιβασμού (video)

2022-08-04T19:06:49+00:00 2022-08-04T20:21:52+00:00.

04/Aug/22 19:06

Η Εθνική Εφήβων επικράτησε με 77-61 των Σκοπίων, χάρη σε ένα καλό αμυντικά δεύτερο ημίχρονο και θα διεκδικήσει τις θέσεις 9-12 του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18, αποφεύγοντας τις περιπέτειες του υποβιβασμού στη Β’ Κατηγορία.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Αν και στο δεύτερο δεκάλεπτο ανησύχησε με την εικόνα της η Εθνική Εφήβων με “όπλο” την άμυνα στο δεύτερο μέρος του αγώνα κατάταξης των θέσεων 9-16 κέρδισε με 77-61 τα Σκόπια και απέφυγε οριστικά τον υποβιβασμό στη Β’ Κατηγορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη κατάφεραν να πάρουν τη σημαντική νίκη χάρη στην άμυνα τους η οποία κράτησε την αντίπαλη ομάδα στους 61 πόντους και στο δεύτερο μέρος της επέτρεψε να σκοράρει μόλις 22.

Κορυφαίοι για την Εθνική μας ήταν ο Κορκοντζέλος με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα, ο Ζούγρης με 18 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Λαγός με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ και 2 ασίστ.

Πλέον η Εθνική Εφήβων για τις θέσεις 9-12 θα αντιμετωπίσει την Πολωνία η οποία επικράτησε επί τους Μαυροβουνίου στο δικό της ματς με 74-68.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 39-38, 50-54, 61-77.

Βόρεια Μακεδονία: Μποσαλέσκι 12, Πετκόσκι 4, Σόσκιστζ 12, Σίμικτζ 15, Στοϊκόφσκι 4, Μπεσόσκι 2, Ντιμιτριέφσκι 5, Ιβάνοφ, Σαίτι, Σρμπινόσκι, Στογιανόφσκι 4, Τριπουνόσκι 3

Ελλάδα: Δήμου, Κορκοντζέλος 18, Λαγός 15, Σπρίντζιος, Ζούγρης 18, Μπιλάλης, Ευσταθίου 5, Καλαντζής 5, Καλλιοντζής 2, Κωνσταντινίδης 5, Πλώτας 9

Ο Αλέξανδρας Σαμοντούροφ που υπέστη διάστρεμμα στο τρίτο παιχνίδι του τουρνουά βρίσκεται ήδη στην Αθήνα για περαιτέρω εξετάσεις.

Καντζούρης: “Ήμασταν για κάτι παραπάνω, αλλά οι συγκυρίες δεν μας βοήθησαν”

Αναλυτικά οι δηλώσεις του ομοσπονδιακού προπονητή της Εθνικής Εφήβων:

“Παίξαμε καλή άμυνα ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο ειδικά. Στο μυαλό μου απλά σήμερα επιβεβαίωσα ότι ήμασταν για κάτι παραπάνω, αλλά οι συγκυρίες δεν μας βοήθησαν, προχωράμε να τελειώσουμε το τουρνουά με αξιοπρέπεια προσπαθώντας μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο”.