Ελλάδα – Πολωνία 78-73: Με άμυνα οδηγό νίκη στο πρώτο φιλικό (videos)

2024-06-21T21:00:37+00:00 2024-06-21T21:13:49+00:00.

21/Jun/24 21:00

papagiannis-ethiniki

Η Ελλάδα κέρδισε την Πολωνία με 78-73 στο ΣΕΦ, στο πρώτο φιλικό της στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για το Προολυμπιακό Τουρνουά. Αποχώρησε με σκίσιμο στο φρύδι ο Παπαγιάννης.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Η Ελλάδα δυσκολεύτηκε, όμως κέρδισε την μαχητική Πολωνία με 78-73 στο ΣΕΦ, στο πρώτο της φιλικό στον δρόμο προς το Προολυμπιακό Τουρνουά.

Αν και οι φιλοξενούμενοι πήραν δυψήφια διαφορά στην δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Σπανούλης κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Πολλοί παίκτες βοήθησαν την ”γαλανόλευκη” (13/41 τρίποντα) των αρκετών απουσιών, όπως οι Παπαγιάννης, Ουόκαπ, Μήτογλου, Τολιόπουλος, Χαραλαμπόπουλος.

Αξίζει να σημειωθεί προς την τρίτη περίοδο ο Παπαγιάννης (12 πόντοι) αποχώρησε αιμόφυρτος μετά από ακούσιο χτύπημα του Μπαλτσερόφσκι το πρόσωπο.

Η συνέχεια της Εθνικής περιλαμβάνει το Τουρνουά ”Ακρόπολις” (25-27/6) στο ΣΕΦ, το οποίο περιλαμβάνει φιλικά ματς με Μαυροβούνιο και Μπαχάμες.

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη

Η Πολωνία μπήκε πιο δυνατά στο ματς και επέβαλλε τον ρυθμό της, με τον Πονίτκα να σκοράρει συνεχόμενους πόντους. Την ίδια στιγμή, η Ελλάδα δεν είχε τις λύσεις, αμυντικά και επιθετικά, μένοντας στο -11 (16-27), με τον Μωραϊτη (τρίποντο) να μειώνει σε 19-27 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η αντίδραση της Εθνικής Ομάδας δεν άργησε, με τους Ουόκαπ και Παπαγιάννη να δίνουν το σύνθημα της αντεπίθεσης στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με επιμέρους 16-6 (35-33), η ”γαλανόλευκη” πήρε κεφάλι στο σκορ με 9/22 τρίποντα για το 44-36. Οι Πολωνοί κατάφεραν να μειώσουν στο ημίχρονο με 46-41.

Η Ελλάδα με τον Τολιόπουλο ξέφυγε με 51-43 και σε εκείνο το σημείο ο Παπαγιάννης αποχώρησε τραυματίας, καθώς σκίστηκε στο φρύδι και αιμορραγούσε ακατάπαυστα. Αν και η διαφορά πήγε στους 10 (58-58), η Ελλάδα έκανε αρκετά λάθη και ήταν άστοχη, με αποτέλεσμα να κλείσει το δεκάλεπτο στο 60-60.

H Ελλάδα συνέχισε να έχει το πάνω χέρι στο ματς, όμως η Πολωνία δεν την άφησε να ”χτίσει” διαφορά ασφαλείας, μένοντας στο ματς μέχρι και το τέλος. Το 76-68 στο 38′ ήρθε από τις βολές των Καλαϊτζάκη και Χουγκάζ, με το επιθετικό στον Ουόκαπ στο -1:10′ να τελειώνει ουσιαστικά το ματς, για το τελικό 78-73.

Πού κρίθηκε

Η Πολωνία έκανε το 71-68 στο 34′, όμως μέχρι το 39′ δεν σκόραρε ξανά, με την Ελλάδα να έχει πάει στο +8 (76-68).

Ο Παπαγιάννης είχε 12 πόντους και ο Χαραλαμπόπουλος 11, ενώ ο Ουόκαπ ήταν πρώτος σε ασίστ με 6 (7 πόντοι).

Δεκάλεπτα: 19-27, 46-41, 60-60, 78-73

Διαιτητές: Τσαρούχα, Τηγάνης, Μηλαπίδης

Ελλάδα (Σπανούλης): Ουόκαπ 7, Λούντζης 3(1), Λαρεντζάκης, Μωραΐτης 3(1), Τολιόπουλος 12(3), Καλάθης 8(1), Παπαγιάννης 12(2), Χαραλαμπόπουλος 11(3), Κουζέλογλου 2, Χουγκάζ 6(1), Μήτογλου 6,