Ελλάδα – Αίγυπτος 93-71: Άνετο 2/2 και τώρα Σλοβενία

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Η Ελλάδα δεν είχε πρόβλημα κόντρα στην Αίγυπτο, επικρατώντας με σκορ 93-71, για να τερματίσει πρώτη στον δεύτερο όμιλο του Προολυμπιακού Τουρνουά του ΣΕΦ.

Όλα αυτά δίχως τον Γιάννη Αντετοκούνμπο στην 12άδα, μετά την τρομερή εμφάνιση του κόντρα στη Δομινικανή Δημοκρατία, καθώς προτιμήθηκε να ξεκουραστεί.

Παπαγιάννης, Παπανικολάου, Λαρεντζάκης, Μήτογλου, Χαραλαμπόπουλος και Καλάθης ξεχώρισαν, την ώρα που η Εθνική είχε συνολικά 34 ασίστ και 12/27 τρίποντα (44%).

Αντίπαλος στον ημιτελικό του Σαββάτου (6/7, ERT/NOVA) η Σλοβενία, η οποία νωρίτερα κέρδισε τη Νέα Ζηλανδία και τερμάτισε δεύτερη στον πρώτο όμιλο.

Το άλλο ζευγάρι των ημιτελικών απαρτίζεται από την -πρώτη του πρώτου ομίλου- Κροατία και την Δομινικανή Δημοκρατία (δεύτερη θέση του δεύτερου ομίλου).

Για την ”γαλανόλευκη” υπήρξε και απρόοπτο, με τον Κώστα Αντετοκούνμπο να μην αγωνίζεται στο δεύτερο μέρος, λόγω προβλήματος στο γόνατο (3:51′, 2 πόντοι-3 ριμπάουντ).

Ευχόμαστε στην Εθνική Ομάδα Μπάσκετ να σας δούμε στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι.

Έχετε όλη μας την ενέργεια, καλή επιτυχία!

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη

Η Ελλάδα μπήκε δυνατά στο ματς και άμεσα πήρε το προβάδισμα, αφήνοντας την Αίγυπτο να κυνηγάει το σκορ, φτάνοντας ακόμα και στο +13 (20-7), με τις δυο ομάδες να κλείνουν τη πρώτη περίοδο στο 20-12. Η Εθνική βρήκε μακρινά σουτ, όμως οι Αιγύπτιοι είχαν τις απαντήσεις για το 38-34, κάνοντας το ματς γρήγορα ντέρμπι με επιμέρους 18-27. Η Αίγυπτος είχε κάνει την δουλειά της για το πρώτο ημίχρονο, καθώς κατάφερε να ”σβήσει” την διψήφια διαφορά των πρώτων λεπτών, για το 42-38.

Στη τρίτη περίοδο, οι παίκτες του κόουτς Σπανούλη έβγαλαν ενέργεια σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα να πάρουν γρήγορα διψήφιες διαφορές, με τους Παπανικολάου και Παπαγιάννη να δίνουν επιθετικές λύσεις, για το 68-52 μετά από 30′. Η συνέχεια ανάλογη, με την Εθνική να μην έχει κανένα πρόβλημα να διατηρήσει την απόσταση ασφαλείας, με τον Λαρεντζάκη να μπαίνει στην εξίσωση, κάτι που έκανε τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης τυπική διαδικασία, για την εύκολη νίκη με 93-71.

Πού κρίθηκε

Η Αίγυπτος μείωσε στο καλάθι λίγο πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου, όμως η συνέχεια άνηκε απόλυτα στην Ελλάδα, με το επιμέρους 26-14 του τρίτου δεκαλέπτου να κάνει την διαφορά.

Ο Παπαγιάννης έκανε εξαιρετικός ματς με 16 πόντους (8/10 σουτ), 4 ριμπάουντ και 19 PIR σε 12:39′.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 42-38, 68-52, 93-71

Ελλάδα (Σπανούλης): Ουόκαπ 4, Λαρεντζάκης 12, Μωραϊτης 2, Τολιόπουλος 3, Καλαϊτζάκης 5, Παπαγιάννης 16, Χαραλαμπόπουλος 13, Παπανικολάου 15, Αντετοκούνμπο Κ. 2, Μήτογλου 16