ΕΛΛΑΔΑΡΑ-ΟΜΑΔΑΡΑ!!! Πανάξια στους Ολυμπιακούς με νίκη επί της Κροατίας

2024-07-07T21:43:02+00:00 2024-07-08T03:29:53+00:00.

07/Jul/24 21:43

Η Ελλάδα κέρδισε την Κροατία με 80-69 στον μεγάλο τελικό του Προολυμπιακού Τουρνουά σε ένα κατάμεστο ΣΕΦ και επιστρέφει στους Ολυμπιακούς Αγώνες μετά το μακρινό 2008!

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Η ΕΛΛΑΔΑΡΑ στο Παρίσι!

Η Εθνική ολοκλήρωσε αυτό που ξεκίνησε πριν λίγες ημέρες στο ΣΕΦ, κέρδισε την Κροατία με 80-69, τερμάτισε πρώτη στο Προολυμπιακό Τουρνουά και πάει Ολυμπιακούς Αγώνες!

Αυτή είναι, πλέον, η πέμπτη συνολικά συμμετοχή της σε Ολυμπιακούς Αγώνες μετά το 1952 (17η θέση), το 1996 (5η θέση), το 2004 (5η θέση) και το 2008 (5η θέση).

Το ματς ήταν ντέρμπι στο μεγαλύτερο μέρος του, όμως η τρίτη περίοδος ήταν καθοριστική, καθώς σε εκείνο το διάστημα οι νικητές έχτισαν μομέντουμ και διαφορά.

Ο Παπαγιάννης ήταν ”καυτός” με 19 πόντους (5/8 τρίποντα), ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 23 πόντους-8 ριμπάουντ, αλλά κυρίως ο Καλάθης με 14 πόντους-11 ασίστ, έκαναν την διαφορά.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι η Ελλάδα θα βρίσκεται στον πρώτο όμιλο του Ολυμπιακού Τουρνουά με Καναδά, Αυστραλία και τον νικητή του ζευγαριού Ισπανία-Μπαχάμες.

Ευχόμαστε στην Εθνική Ομάδα Μπάσκετ να σας δούμε στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι

Έχετε όλη μας την ενέργεια, καλή επιτυχία!

Δείτε εδώ τα στατιστικά

Η εξέλιξη

Το ματς ξεκίνησε ισορροπημένα με τον Καλάθη να υπογράφει το 12-9. Ο Χεζόνια σκόραρε συνεχόμενα και έφερε νέα ισοπαλία, με την Κροατία μάλιστα να παίρνει και το προβάδισμα (14-18) και ενώ η Ελλάδα είχε 5/11 σουτ. Ο Παπαγιάννης είχε 10 πόντους ήδη στην πρώτη περίοδο, με τον Λαρεντζάκη να κάνει το 22-20, για το 22-22 μετά από 10′ αγώνα.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (9 πόντοι, 4/8 σουτ) μπήκε γρήγορα στην εξίσωση για το 27-24, με τον Ζούμπατς να ισοφαρίζει σε 29-29. Με 6/9 τρίποντα, η Ελλάδα ξέφυγε με 37-29, πριν ο Παπαγιάννης φτάσει τους 16 (4/5 τρίποντα), για το 40-33. Ακόμα κι έτσι, η Κροατία βρήκε τον τρόπο και τα σουτ για το 40-39, για το 45-39 του ημιχρόνου.

Η Ελλάδα βγήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι και έφτασε στη μεγαλύτερη διαφορά της στο ματς, μέχρι εκείνο το σημείο, το +9 (52-43). Και πάλι, όμως, η Κροατία δεν άφησε την κατάσταση να ξεφύγει, με τον Καλάθη να κάνει φοβερά πράγματα (!4 πόντοι-6 ασίστ) για το 64-50. Δεν άλλαξα πολλά μέχρι το 30′, με το σκορ να φτάνει στο 66-53.

Η Ελλάδα είχε την διαφορά με το μέρος της και σταθερά στους 10+ πόντους, την ώρα που η Κροατία σπατάλησε αρκετές επιθέσεις, αποτυγχάνοντας να μειώσει την απόσταση. Καλάθης και Γιάννης Αντετοκούνμπο έδιναν λύσεις (70-57), με το ματς να είναι καθαρά στα χέρια των Ελλήνων, με τον Αντετοκούνμπο να ”σφραγίζει” το τελικό 80-69 και τη μεγάλη πρόκριση!

Πού κρίθηκε

Στην τρίτη περίοδο, με την Ελλάδα να ξεφεύγει σε εκείνο το διάστημα, παίρνοντας απόσταση που τελικά διατήρησε μέχρι το τέλος.

Ο Καλάθης με 14 πόντους-5 ριμπάουντ-11 ασίστ-20 PIR σε 34:25′.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 45-39, 66-53, 80-69

Ελλάδα (Σπανούλης): Ουόκαπ 6, Λαρεντζάκης 3, Μωραϊτης, Τολιόπουλος 5, Καλάθης 14, Καλαϊτζάκης, Παπαγιάννης 19, Χαραλαμπόπουλος, Παπανικολάου 8, Αντετοκούνμπο Γ. 23, Αντετοκούνμπο Κ., Μήτογλου 2

Κροατία (Σέσαρ): Φιλίποβιτς, Σμιθ 4, Καπούστα, Κρούσλιν, Χεζόνια 15, Σάριτς 14, Βράνιες, Μπράνκοβιτς, Ντρέζνιακ Μ. 15, Ντρέζνιακ Ν. 2, Ζούμπατς 19, Νάκιτς