Αυστραλία: Άνετη και… ωραία στο φιλικό με Πουέρτο Ρίκο

2024-07-19T20:26:10+00:00 2024-07-19T20:32:50+00:00.

Nikos Ioannou

19/Jul/24 20:26

Giddey-Green_AUS-JAP

Η Αυστραλία, αντίπαλος της Ελλάδας στους Ολυμπιακούς Αγώνες, δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα ενάντια στο Πουέρτο Ρίκο και πήρε τη νίκη με 90-75.

Μια εύκολη νίκη πανηγύρισε (90-75) η Αυστραλία, αντίπαλος της Ελλάδας στο Ολυμπιακό τουρνουά, κόντρα στο Πουέρτο Ρίκο, αφού πάτησε γκάζι και ξέφυγε από νωρίς στο σκορ.

Ανησυχία υπάρχει ωστόσο στις τάξεις της ομάδας, καθώς ο Ντάντε Έξουμ τραυματίστηκε στο φινάλε της πρώτης περιόδου και πλέον περιμένουν τα νεότερα απ’ τους ιθύνοντες ιατρούς.

Οι “Boomers” συνεχίζουν την ανοδική πορεία τους. Δυσκόλεψαν την Team USA, κέρδισαν τη Σερβία ενώ τώρα κόντρα στο Πουέρτο Ρίκο (σ.σ. το οποίο δυσκόλεψε πολύ την Εθνική μας πριν λίγες μέρες)είχαν σε πολύ καλή ημέρα τους Γκίντεϊ, Μιλς και Λάντειλ οι οποίοι την οδήγησαν στη νίκη.

Ο Γκίντεϊ ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας  19 πόντους (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/6 βολές), 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησαν οι Πάτι Μιλς (15π., 5/9τρ.), Τζοκ Λαντέιλ (12π., 6ριμπ.), Τζο Ίνγκλς (11π.) και Τζος Γκριν (10π.).

Η Αυστραλία μπήκε μουδιασμένη στο παρκέ και έδωσε το δικαίωμα στο Πουέρτο Ρίκο να μην την αφήσει να ξεφύγει στο σκορ. Αυτή η εικόνα μετά τα πρώτα δέκα λεπτά άλλαξε και οι “Boomers” βρήκαν λύσεις σε άμυνα και επίθεση παίρνοντας μια ικανοποιητική διαφορά.

Ωστόσο οι Πορτορικανοί, αντιστάθηκαν και θέλησαν να μειώσουν εκ νέου, όμως η παρέα του Γκίντεϊ και του Πάτι Μιλς έφτασαν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους σκορ στο +16 (45-31).

Στην επανάληψη η εικόνα ήταν ίδια και για τις δύο ομάδες, με την Αυστραλία να κρατάει την υπέρ της διαφορά σε ικανοποιητικό επίπεδο και χωρίς να απειλείται από το Πουέρτο Ρίκο, αν και η ομάδα του Κολόν ήταν μαχητική μέσα στο παρκέ.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης το Πουέρτο Ρίκο πίεσε παραπάνω, όμως η απόσταση ασφαλείας που είχε το σύνολο του Μπρίαν Γκούρτζιαν ήταν αρκετή για να δώσει το παιχνίδι στους “Boomers”, οι οποίοι είχαν και όπλο τους το τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 46-31, 72-56, 90-75

Αυστραλία (Κολόν): Γκίντεϊ 19 ,Μιλς 15, Γκριν 10, Λάνταλ 12, Ιγκλς 11, ΜακΒέιχ 9, Ντάνιελς 5, Κέι 2, Μάγνεϊ 2,  Ριθ 2 Έξουμ 1

Πουέρτο Ρίκο (Γκούρτζιαν) : Ρομέρο 17, Φόρντ 10,  Κόντιτ 8, Ορτίζ 9, Πινέιρο 6, Ουότερς 6, Μπαρέα 4, Τόμσον 4, Χόουαρντ 3