Αυστραλία: Πήρε το φιλικό “θρίλερ” με Γαλλία, η αντίπαλος της Ελλάδας

2024-07-21T23:03:58+00:00 2024-07-21T23:12:48+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

21/Jul/24 23:03

patty-mils-australia

Η αντίπαλος της Ελλάδας, Αυστραλία πήρε το φιλικό… θρίλερ κόντρα στη Γαλλία (83-82) και ετοιμάζεται για τους Ολυμπιακούς Αγώνες σε λίγες ημέρες.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η Αυστραλία, αντίπαλος της Ελλάδας, επιβλήθηκε της Γαλλίας του Γουεμπανιάμα στις λεπτομέρειες  (83-82) χάρις στο μεγάλο καλάθι που πέτυχε ο Ντάισον Ντάνιελς μόλις 1″ πριν το φινάλε και πλέον στρέφει την προσοχή της στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Πάτι Μιλς με 24 πόντους, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη και τον Γκίντεϊ, ο οποίος πρόσθεσε άλλους 20, έχοντας 8 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Όσο για τους ηττημένους, ο “Γουέμπι” έβαλε 17, με 12 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ 12 σημείωσε ο Μπατούμ (4 ριμπάουντ).

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο και οι άμυνες να έχουν ουσιαστικά τον κυρίαρχο ρόλο.

Με τον Γουεμπανιάμα από τη Γαλλία και τον Μιλς από την Αυστραλία να σκοράρουν απανωτά καλάθια, οι δύο ομάδες δεν έλεγαν να ξεφύγουν, παρά μόνο να πάρει το σύνολο του Κολέ ένα ισχνό προβάδισμα τεσσάρων πόντων με το άκουσμα της κόρνας του πρώτου ημιχρόνου.

Από εκεί και πέρα, στο δεύτερο μέρος, άρχισε να παίρνει μπροστά στην επίθεση και ο Γκίντεϊ, με αποτέλεσμα μαζί με τον Μιλς και τον Ντάνιελς να κάνουν την αρχή για την επιστροφή, βάζοντας την ομάδα τους λίγο αργότερα σε θέση οδηγού, κάτι που είχε να συμβεί από το πρώτο δίλεπτο της πρώτης περιόδου.

Ο Βίκτορ Γουεμπανιάμα μαζί με τον Γκέρσον Γιαμπουσέλε είχαν τις απαιτούμενες απαντήσεις, ωστόσο οι βολές και μερικά καθοριστικά καλάθια στο φινάλε όπως το μεγάλο σουτ του Ντάνιελς, έμελλαν να γράψουν το τελικό 83-82.

Τα δεκάλεπτα: 28-27, 50-44, 63-63, 82-83