Γαλλία: Το ‘κανε ΞΑΝΑ, χρυσό στο Ευρωμπάσκετ U20

Η Γαλλία αποδείχθηκε ανώτερη και με ανατροπή απ’ το -9 στο τελευταίο τετράλεπτο, κέρδισε τη Σλοβενία (82-78) στον μεγάλο τελικό και κατέκτησε για δεύτερη διαδοχική χρονιά την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωμπάσκετ U20 της Πολωνίας. Στην τρίτη θέση λίγο νωρίτερα τερμάτισε η Ελλάδα.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Περίν με 19 πόντους (10 ριμπάουντ και 5 ασίστ), ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον Πεντά ο οποίος πρόσθεσε 15 με 14 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Όσο για τους ηττημένους, ο Κλαβζάρ έβαλε 23 με 3 ριμπάουντ και ο Σαμάρ σταμάτησε στους 12 πόντους (3 ριμπάουντ).

Οι Γάλλοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, ωστόσο οι παίκτες του Πίτερ Μαρκοβίνοβιτς αντέδρασαν κυρίως από τη δεύτερη περίοδο και μετά, βελτιώνοντας σε μεγάλο βαθμό την αμυντικής του συνοχή και βρίσκοντας πόντους στο fast break, έκλεισαν το ημίχρονο με ένα ισχνό +5.

Στο δεύτερο μέρος, τα πράγματα εξελίχθηκαν κάπως διαφορετικά, με τους Γάλλους να γυρίζουν το ματς και με καλάθι του Μπουζιντί να παίρνουν το προβάδισμα μετά από πολύ ώρα, μερικά δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

Οι Σλοβένοι δεν είχαν απάντηση το ματς πήγε στις βολές, ενώ στο φινάλε οι παίκτες του Μαρκοβίνοβιτς μπορούσαν να στείλουν το ματς στην παράταση, αλλά αποφάσισαν να πάνε για τρίποντο και για τη νίκη. Το σουτ δεν μπήκε κι έτσι η Γαλλία σκαρφάλωσε στην κορυφή της Ευρώπης.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 42, 37, 59-54, 78-82