Σερβία – Ελλάδα 94-72: Καθαρή ήττα από την παρέα του Γιόκιτς στην πρόβα τζενεράλε ενόψει Ολυμπιακών

2024-07-22T21:56:14+00:00 2024-07-22T22:20:37+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

22/Jul/24 21:56

giannis-petrusev-Greece-Serbia

Η Ελλάδα έκλεισε με ήττα τα φιλικά, πέφτοντας θύμα της Σερβίας (94-72) και πλέον ετοιμάζεται για την πρεμιέρα των Ολυμπιακών Αγώνων κόντρα στον Καναδά (27/7, 22:00).

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η Ελλάδα που δεν είχε τον Νικ Καλάθη, τα βρήκε σκούρα απ’ τη Σερβία, ηττήθηκε με 94-72 στο τελευταίο φιλικό και πλέον στρέφει την προσοχή της στους Ολυμπιακούς Αγώνες και την πρεμιέρα με τον Καναδά (27/7, 22:00). Πρώτο ματς εκτός Ελλάδας που συνδυάστηκε με… ήττα για την Εθνική, μετά από 10 νικηφόρα παιχνίδια, από το παράθυρο του Φεβρουαρίου για το Ευρωμπάσκετ 2025 μέχρι και το φιλικό με το Πουέρτο Ρίκο.

Πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν ο Νίκολα Γιόκιτς με 16 πόντους (8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ενώ ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς σταμάτησε στους 19. Στους 15 σταμάτησε ο Φιλίπ Πετρούσεφ (6 ριμπάουντ).

Όσο για τους ηττημένους, ο Γιάννης σκόραρε 17 πόντους (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), ενώ 10 έβαλε ο Κώστας Παπανικολάου (2 ασίστ).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να πατάνε καλύτερα στο παρκέ και να έχουν περισσότερο εμπιστοσύνη στο… χέρι τους. Μπογκντάνοβιτς και Πετρούσεφ βγήκαν μπροστά στα πρώτα λεπτά, αλλά με καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση, η “γαλανόλευκη” άρχισε σιγά-σιγά να ξυπνάει.

Ο Γιάννης άρχισε να μπαίνει στην εξίσωση μετά το εντυπωσιακό μπλοκ του Νίκολα Μιλουτίνοφ και μαζί με ένα σημαντικό τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου, απ’ το -11 η Ελλάδα μείωσε στους -4 και έδειξε πως δεν θα παρατούσε σε καμία περίπτωση το ματς.

Ο έτερος αστέρας του ΝΒΑ, Νίκολα Γιόκιτς, αν και χαμηλά στο πρώτο μέρος, βοηθούσε ως γνωστόν σε όλους τους τομείς και το +9 των Σέρβων στο ημίχρονο, έδειχνε και τη συνολική υπεροχή τους στα περισσότερα σημεία-κλειδιά του αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, τα πράγματα εξελίχθηκαν με τον ίδιο ρυθμό, οι παίκτες του Πέσιτς έβρισκαν εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι της ελληνικής ομάδας και μ’ ένα γρήγορο 7-0, η διαφορά έφτασε και πάνω απ’ τους 20 πόντους, κάτι που έκανε δυσκολότερο το έργο των παικτών του Σπανούλη.

Η επιστροφή δεν ήρθε ποτέ κι η Σερβία ολοκλήρωσε με νίκη την προετοιμασία της πέντε μέρες πριν το τζάμπολ του Ολυμπιακού τουρνουά.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 48-39, 72-58, 94-72

Σερβία (Πέσιτς): Πλάβτσιτς 2, Πετρούσεφ 15 (3/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Γιόβιτς 10 (1), Μπογκντάνοβιτς 19 (5/5 τρίποντα), Μαρίνκοβιτς 2, Ντόμπριτς 7 (1), Γιόκιτς 16 (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μίτσιτς 4, Γκούντουριτς 2 (1/6 σουτ, 5 ασίστ), Αβράμοβιτς 6 (8 ασίστ), Μιλουτίνοφ 11.

Ελλάδα (Σπανούλης): Ουόκαπ 7 (2/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Λούντζης, Λαρεντζάκης 6 (2), Μωραΐτης 8 (1), Τολιόπουλος 4 (0/3 τρίποντα), Καλαϊτζάκης 5, Παπαγιάννης 6, Χαραλαμπόπουλος 2, Παπανικολάου 10 (2), Χουγκάζ 2, Γ. Αντετοκούνμπο 17 (7/12 δίποντα, 3/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μήτογλου 5 (1/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3 κλεψίματα)