Team USA – Γερμανία 92-88: ΛεΜπρόν και Εμπίντ έκριναν το φιλικό ντέρμπι

2024-07-22T23:17:06+00:00 2024-07-23T02:30:39+00:00.

Nikos Ioannou

22/Jul/24 23:17

embiid-usa
Nathaniel S. Butler / Getty Images / Ideal Image

Η Αμερική, αγχώθηκε αλλά κατάφερε να νικήσει την Γερμανία στον μεταξύ του φιλικό αγώνα με 92-88.

Η Αμερική αν και βρήκε σθεναρή αντίσταση από την Γερμανία, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 92-88 στον φιλικό αγώνα λίγα 24ωρα πριν τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ο Κέβιν Ντουράντ δεν κατάφερε να παίξει ούτε σε αυτό το ματς με αποτέλεσμα να μην πάρει μέρος σε κανένα από τα φιλικά προετοιμασίας της Εθνικής του ομάδας πριν τους ομίλους στην Λιλ.

Από πλευράς Αμερικής, ο Τζόελ Εμπίντ ήταν καθοριστικός τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά και μαζί με τον αγέραστο ΛεΜπρόν Τζέιμς κουβάλησαν την ομάδα τους και της έδωσαν την νίκη.

Η Team USA μπήκε δυναμικά στο παρκέ και ξεκίνησε το επιθετικό της κρεσέντο, ωστόσο παράλληλα έδωσε το δικαίωμα στην Γερμανία να βρει και εκείνη αρκετούς πόντους με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει στο 29-21.

Στην δεύτερη περίοδο, η παρέα του Λεμπρόν Τζέιμς, θέλησε να ανεβάσει στροφές τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, όμως οι Γερμανοί έβρισκαν λύσεις και δεν άφησαν την διαφορά να φύγει , ενώ μάλιστα ήταν εκείνοι που τελικά περιόρισαν επιθετικά τον αντίπαλο τους, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με μόλις 7 πόντους πίσω στο σκορ (49-41).

Στην επανάληψη, το σύνολο του Χέρμπερτ ήταν εκείνο που μπήκε καλύτερα στο παρκέ και όχι μόνο μείωσε την διαφορά, αλλά κατάφερε να περάσει και μπροστά στο σκορ στην λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (69-71).

Στην τελευταία περίοδο του αγώνα οι Αμερικανοί έδωσαν μάχη ώστε να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ . Όμως οι τυπικά φιλοξενούμενοι προέβαλαν σθεναρή αντίσταση και στα 4 τελευταία λεπτά ο αγώνας είχε εξελιχθεί σε ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να παίζουν σε γρήγορο τέμπο δίνοντας μάχη σε κάθε φάση. Κάπου εκεί και 2 λεπτά πριν την λήξη ο ΛεΜπρόν Τζέιμς βγήκε μπροστά, ηγήθηκε της ανατροπής και δώσε τη νίκη στην Team USA με 92-88.

Αξίζει να σημειωθεί πως στο γήπεδο βρέθηκε για να παρακολουθήσει από κοντά τον αγώνα ένας θρύλος του NBA και της Γερμανίας, ο Ντιρκ Νοβίτσκι.

Τα δεκάλεπτα: 29-19, 49 – 41, 69-71, 92-88

Team USA (Κερ): Μπούκερ 3 , Τζέιμς 20 (2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Εμπίντ 15 (1/1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ) , Χόλιντεϊ 10 (2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κάρι 13 (1/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Έντουαρντς 11 , Γουάιτ 2 , Τέιτουμ 4 (6 ριμπάουντ) , Αντεμπάγιο 4 (6 ριμπάουντ) , Ντέιβις 10 (7 ριμπάουντ)

Γερμανία (Χέρμπερτ): Βάγκνερ Φ. 18 (2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τάις 13 (1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ) , Φόγκτμαν 5 (1/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ) , Όμπστ 14 (4/10 τρίποντα), Σρούντερ 13 (3/11 τρίποντα, 10 ασίστ) , Μπόνγκα 2 , Βάγκνερ Μ. 12 (7 ριμπάουντ), Λο 3 (1), Γουάιλερ-Μπαμπ, Τίμαν 8 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ)