Εθνική Εφήβων: “Λύγισε” από την ανώτερη Γαλλία στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ U18

2024-07-27T14:01:16+00:00 2024-07-27T14:08:12+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

27/Jul/24 14:01

greeceU18-Liotopoulos

Η Εθνική Εφήβων το πάλεψε μέχρι το τελευταίο λεπτό, αλλά “λύγισε” απ’ το φαβορί… Γαλλία (69-66), στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ U18.

Η Εθνική Εφήβων αν και το πάλεψε, ηττήθηκε από την καλύτερη Γαλλία (69-66) στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ U18 στο Τάμπερε. Η Ελλάδα βρίσκεται στον Β’ Όμιλο, μαζί με Γαλλία, Σουηδία και Δανία.

Η Ελλάδα είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά το σουτ του Ροζακέα δεν βρήκε στόχο στην σημαντικότερη επίθεση του αγώνα, ενώ στην τελευταία φάση ο Παγώνης αστόχησε σε τρίποντο πίσω από το κέντρο!

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Τζοάν Μπερινγκέ με 14 πόντους (7/8 δίποντα) και 3 ριμπάουντ.

Όσο για τους ηττημένους, ο Λευτέρης Λιοτόπουλος σημείωσε 16 πόντους με 3/7 τρίποντα, 7 ασίστ, 5 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη, ενώ ο Νεοκλής Αβδάλας πέτυχε 14 με 4/13 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 5 λάθη.

Το σύνολο του Ιωσήφ Νικολαΐδη θεωρείται ένα από τα πιο ταλαντούχα του τουρνουά, αφού η γενιά των γεννημένων το 2006 είναι μία από τις καλύτερες που έχει βγάλει το ελληνικό μπάσκετ τα τελευταία χρόνια, έχοντας ελπίδες να φτάσει ψηλά. Αυτό τουλάχιστον έδειξαν και το μεσημέρι του Σαββάτου (27/7), επικρατώντας του φαβορί για το χρυσό μετάλλιο.

Το ματς ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημά του, με τους “Μπλε” ωστόσο να χτίζουν σιγά-σιγά μία σημαντική διαφορά, ξεκινώντας από την καλή τους άμυνα.

Η Ελλάδα προσπάθησε να βρει σκορ κυρίως με τον Λευτέρη Λιοτόπουλο, που είχε τον πρώτο λόγο στην επίθεση, αλλά οι Σιφερίν και Μπερινγκέ έκαναν ό,τι ήθελαν στο δεύτερο δεκάλεπτο την ελληνική άμυνα, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει μέχρι και το +12.

Τα παιδιά του Νικολαΐδη δεν το έβαλαν κάτω, στο δεύτερο μέρος προσπάθησαν να γυρίσουν τα δεδομένα υπέρ τους και σ’ ένα βαθμό τα κατάφεραν. Έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, παίζοντας παγίδες στην άμυνα και με ένα 8-0 σερί έθεσαν σημαντικές βάσεις για να διεκδικήσουν το παιχνίδι στο τέλος.

Στο τελευταίο δίλεπτο κι ενώ η διαφορά ήταν στους 6-7 πόντους, οι Έλληνες παίκτες έστειλαν τους Γάλλους στις βολές, όπου δύσκολα αστοχούσαν, με αποτέλεσμα να έρθει η πρώτη ήττα στην πρεμιέρα.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 34-41, 50-58, 66-69