Εθνική Εφήβων: “Καθάρισε” τη Δανία και πάει στα χιαστί του Ευρωμπάσκετ κόντρα στο Βέλγιο

2024-07-29T18:50:07+00:00 2024-07-29T20:52:53+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

29/Jul/24 18:50

Greece Hellas Denmark

Η Εθνική ομάδα των Εφήβων είδε τη Δανία να μειώνει την ψαλίδα στο φινάλε (87-95) παρόλα αυτά δεν ανησύχησε και πέτυχε την πρώτη της νίκη στο Ευρωμπάσκετ U18.

Η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα σε Ελλάδα U18 και το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Δανίας στην ίδια ηλικία ήταν μεγάλη και φάνηκε από το πρώτο ημίχρονο.

Οι Δανοί μπορεί να έκαναν την προσπάθειά τους στο φινάλε μειώνοντας μάλιστα τη διαφορά αισθητά (87-95 το τελικό σκορ), ωστόσο η απόσταση που είχαν εξασφαλίσει οι παίκτες του Ιωσήφ Νικολαΐδη ήταν υπεραρκετή για να κάνει η “γαλανόλευκη” σεφτέ στη διοργάνωση  και να καταλάβει την τρίτη θέση του δεύτερου ομίλου με ρεκόρ 1-2 στο Ευρωμπάσκετ που διεξάγεται στο Τάμπερε της Φινλανδίας.

Και οι 16 ομάδες συνεχίζουν στα νοκ-άουτ της διοργάνωσης με την Εθνική Εφήβων να συναντά το Βέλγιο (δεύτερη θέση στον Ά όμιλο) την Τετάρτη (31/7) με φόντο τα προημιτελικά.

Δεν άφησαν πολλά περιθώρια οι Έλληνες διεθνείς από το πρώτο ημίχρονο, ξεφεύγοντας ακόμα και με 35-68 στα μισά της τρίτης περιόδου.

Η έως ένα βαθμό λογική χαλάρωση και το ροτέισον του τεχνικού επιτελείου έφερε την μείωση στο σκορ, χωρίς ωστόσο να απειληθεί η Εθνική Εφήβων.

Πρώτος σκόρερ ήταν ξανά ο Παναγιώτης Παγώνης του Μίλωνα που έκανε double double με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ ενώ από 15 είχαν οι Λιοτόπουλος (6/10 σουτ) και ο άχαστος στα δίποντα Νεοκλής Αβδάλας (6/6) που αγωνίστηκαν κάτω από 20′.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 29-56, 52-74, 87-95

Δείτε τα στατιστικά του Αγώνα ΕΔΩ

Νικολαΐδης: “Είχαμε τη δυνατότητα να κάνουμε διαχείριση”

Στη σοβαρότητα που έδειξαν οι παίκτες του αλλά και την ευκαιρία που του δόθηκε να ανοίξει το ροτέισον και να ξεκουράσει παίκτες στάθηκε ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Ιωσήφ Νικολαΐδης.

“Είχαμε την δυνατότητα να ξεκουράσουμε αρκετούς παίκτες σήμερα, να κάνουμε διαχείριση του χρόνου για παίκτες που έπαιξαν ακόμη και πάνω από 40 λεπτά στον χθεσινό αγώνα που πήγε το παιχνίδι στην παράταση. Στο πρώτο ημίχρονο ξεφύγαμε στο σκορ και γι’ αυτό είχαμε αυτήν την δυνατότητα στο δεύτερο. Τα παιδιά ήταν σήμερα σοβαρά από την αρχή το αγώνα και δεν αφήσαμε περιθώριο στον αντίπαλό μας από τα πρώτα λεπτά. Παίξαμε ομαδικά, που είναι και ο βασικός στόχος μας. Τώρα έχουμε απέναντί μας στο Βέλγιο, το οποίο θα μελετήσουμε για να παρουσιαστούμε έτοιμοι στα χιαστί παιχνίδια”.