Εφήβων: Πέρασε τη Φινλανδία και κυνηγάει την ένατη θέση στο Ευρωμπάσκετ

Η Ελλάδα πήρε τη νίκη (79-72) στο Τάμπερε κόντρα στην Φινλανδία και θα βρεθεί στους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 9-12.

Αντίπαλος της Εθνικής θα είναι μια εκ των Ισπανία – Τουρκία στις 3 Αυγούστου. Σε περίπτωση που νικήσει θα μονομαχήσει στις 4/8 με την ομάδα που θα βγει νικήτρια από το ζευγάρι Λιθουανία – Ιταλία.

Η εξέλιξη

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ με όρεξη να ανεβάσουν από την αρχή τον ρυθμό, κάτι που φάνηκε από το σκορ, το οποίο στην πρώτη περίοδο ήταν στο 18-17. Ίδια εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο με την Ελλάδα να προηγείται καθ’ όλη την διάρκεια, όμως, με μικρή διαφορά και πήγε στην ανάπαυλα με το υπέρ της 37-34.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική Εφήβων πάτησε το γκάζι και ξεκίνησε να διευρύνει το προβάδισμα της, αφού κατάφερε να βρεθεί στο +12 (63-51) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Η τελευταία περίοδος έφερε βρήκε τη Φινλανδία να πιέζει, όμως, η ελληνική ομάδα είχε τον έλεγχο και τον κράτησε μέχρι το τέλος (79-72).

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 37-34, 63-51, 79-72
ΕΛΛΑΔΑ (Νικολαΐδης): Βλάσσης 3, Ροζακέας 6, Σπαρτάλης 11, Αμπόσι 4, Αβδάλας 16, Κομνιανίδης 1, Πατρίκης 10, Αλεξάκης , Λιοτόπουλος 20, Παγώνης 8
ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Λοχικόσκι): Τόβα, Τζόνσον 4, Άμπι 21, Μπλόμφελτ 6, Χεϊνόνεν 13, Έκβερε 6, Άντλερ 4, Νιεμίνεν, Σιούτελα 12, 3 ασίστ, Κόσκινεν, Χέμνταλ, Κουχαλάμπι