Γαλλία – Γερμανία 73-69: Οι “μπλε” προσγείωσαν τα “πάντσερ” και πήγαν ΞΑΝΑ τελικό!

2024-08-08T19:34:40+00:00 2024-08-08T20:16:44+00:00.

gadamopoulos

08/Aug/24 19:34

wembanyama - cordinier

Την πρόκριση σε δεύτερο διαδοχικό τελικό Ολυμπιακών Αγώνων πανηγύρισαν οι οικοδεσπότες, με τον θρίαμβο επί της παγκόσμιας πρωταθλήτριας και περιμένει στο ματς του χρυσού μεταλλίου Η.Π.Α. ή Σερβία.

Αποστολή στο Παρίσι: Άρης Μπάρκας / info@eurohoops.net

Το κοινό στο «Μπερσί» φώναζε το απόγευμα της Πέμπτης (8/8) με γαλλική προφορά «άμυνα» και οι οικοδεσπότες τους άκουσαν για τα καλά, αποκλείοντας με 73-69 την παγκόσμια πρωταθλήτρια Γερμανία στον πρώτο ημιτελικό και φτάνοντας στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων!

Αφού δέχτηκε 25 πόντους στην πρώτη περίοδο, η Γαλλία κράτησε τη Γερμανία στους 30 πόντους συνολικά στα επόμενα 25 λεπτά, προσπέρασε με διψήφια διαφορά στην τέταρτη περίοδο για να κάνει τα πράγματα χειρότερα για τα αμήχανα «πάντσερ»…

Ο Γκερσόν Γιαμπουσέλε πέτυχε 17 πόντους, ο Κορντινιέ είχε 16 και ο Βίκτορ Γουεμπανιάμα πρόσθεσε 11 πόντους, επτά ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ και τρία μπλοκ, δίνοντας τον τόνο στην άμυνα και το ξεκάθαρο προβάδισμα στην ομάδα του. Ο σέντερ του Παναθηναϊκού, Ματίας Λεσόρ, σκόραρε 10 σημαντικούς πόντους.

Για τη Γερμανία, στην παρθενική παρουσία της σε τετράδα Ολυμπιακού τουρνουά, ο Ντένις Σρέντερ είχε 18 πόντους αλλά με 6/18 σουτ, ενώ ο Φραντζ Βάγκνερ έμεινε στους δέκα, αν και είχε 7π. στην πρώτη περίοδο! Η ομάδα του κόουτς Χέρμπερτ πλησίασε ως το 70-68 στα 38΄΄ για τη λήξη. Δεν είχε, όμως, άλλες απαντήσεις, καθώς ο Βάγκνερ, σε ρόλο μοιραίου, έχασε τη μπάλα στο -2, στα 12΄΄ και μετά τη 1/2 βολές του Γουεμπανιάμα, ο Σρέντερ έχασε μία από τη γραμμή και ο Κορντινιέ «κλείδωσε» το παιχνίδι με 2/2 βολές.

Από την άλλη, η Γαλλία πήρε ρεβάνς για την ήττα της από τους Γερμανούς στην 1η φάση της Λιλ και πανηγύρισαν την τέταρτη παρουσία τους σε τελικό Ολυμπιακών Αγώνων και δεύτερη διαδοχική, μετά το 2ο21 στο Τόκιο. Οι «τρικολόρ» έχουν φορέσει το ασημένιο μετάλλιο τόσο πριν από τρία χρόνια όσο και το 1948 και το 2000 και στο σπίτι τους ευελπιστούν σε ένα βήμα παραπάνω το ερχόμενο Σάββατο (10/8, 22:30), κόντρα στον νικητή του δεύτερου ημιτελικού μεταξύ Η.Π.Α.-Σερβίας.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Φόρα «πάντσερ» και… Κορντινιέ!

Οι αήττητοι ως την τετράδα Γερμανοί μπήκαν δυνατά στο ματς και ξέφυγαν νωρίς με 12-2 στο 3΄, ενώ στο 16-7 του 5΄, οι Σρέντερ και Φραντζ Βάγκνερ είχαν από 7π.! Οι οικοδεσπότες, πάντως, με τον Κορντινιέ – μετά τους 20π. του στον προημιτελικό – να σκοράρει άμεσα 9π., πλησίασαν στο 18-16 του 7΄. Παρά και τους 4π. του Ματίας Λεσόρ, πάντως, οι Γάλλοι έμειναν πίσω με 25-18 στο δεκάλεπτο, έχοντας μόλις 1/7 τρίποντα…

Δεύτερη απάντηση Γάλλων με «Wemby»

Η παγκόσμια πρωταθλήτρια Γερμανία βρήκε και πάλι ρυθμό και στο 11΄ έφτασε και πάλι στο +10 (28-18). Μονάχα που οι «τρικολόρ» είχαν κι άλλη απάντηση. Οι Γάλλοι μείωσαν άμεσα σε 28-25 στο 14΄, ενώ χάρη όχι μόνο κράτησε τους Σρέντερ και Βάγκνερ στους αρχικούς 7π., αλλά υποχρέωσε και τη Γερμανία των μ.ό. 10 λαθών, να έχει εννέα σφάλματα ως την ανάπαυλα! Με τον Γουεμπανιάμα να σκοράρει και τους 7π. του ημιχρόνου στη δεύτερη περίοδο, η Γαλλία ισοφάρισε στο 33-33 του 20΄.

Σόου Γιαμπουσέλε και +13

Η Γαλλία πήρε το πρώτο προβάδισμά της στο 21΄, με 36-33 και θέλησε να το διατηρήσει. Το κατάφερε με καλή άμυνα, αλλά και τον Γκερσόν Γιαμπουσέλε να σκοράρει 9π. στην τρίτη περίοδο (15π. συνολικά) και να έχει συμπαραστάτη τον Μπατούμ με 9π.. Οι παίκτες του Βενσάν Κολέ κατάφεραν να φτάσουν στο 56-50 του 30΄, με τρίποντο του Φουρνιέ, αλλά και στο +13 του 34΄ (66-53), που έκρινε πολλά ως το φινάλε.

Πού κρίθηκε: Στην άμυνα της Γαλλίας, η οποία μετά τους 25π. παθητικό στην 1η περίοδο, δέχθηκε άλλους τόσους στα επόμενα 30΄, ενώ υποχρέωσε και τους Γερμανούς σε 15 λάθη (είχαν μ.ό. 10 στη διοργάνωση).

Παίκτης-κλειδί: Ο Γκερσόν Γιαμπουσέλε δεν ήταν απλώς πρώτος σκόρερ των νικητών με 17π. (7/9διπ., 7ριμπ.), αλλά κι εκείνος που άρχισε την αντεπίθεση, με 9π. στο τρίτο δεκάλεπτο!

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 33-33, 56-50, 73-69.

ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Ντιλικινά 5 (1), Μπατούμ 9 (2/2διπ., 1/5τριπ.), Αλμπισί, Γιαμπουσέλε 17 (7/9διπ., 0/2τριπ., 7ριμπ.), Κορντινιέ 16 (4/8διπ., 2/5τριπ., 7ριμπ.), Φουρνιέ 5 (1/6τριπ.), Ντε Κολό, Λεσόρ 10 (4/5διπ., 4ριμπ.), Γκομπέρ, Γουεμπανιάμα 11 (3/9διπ., 1/8τριπ., 7ριμπ., 4ασ., 3κοψ.), Στραζέλ.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Χέρμπερτ): Μπόνγκα 7 (2/5τριπ.), Γκιφάι, Βάιλερ-Μπαμπ 5 (1/3τριπ.), Βόιγκτμαν 6, Φ. Βάγκνερ 10 (2/4διπ., 2/6τριπ., 8ριμπ.), Τάις 8(3/6διπ., 11ριμπ., 6ασ.), Μ. Βάγκνερ 4, Σρέντερ 18 (3/7διπ., 3/11τριπ.), Τίμαν 3, Ομπστ 8 (1/1διπ., 2/4τριπ.).