Εθνική Παίδων: Σκόρπισε το Ισραήλ και ξεκίνησε ιδανικά στο Ευρωμπάσκετ U16

2024-08-09T19:38:53+00:00 2024-08-09T20:14:30+00:00.

Nikos Ioannou

09/Aug/24 19:38

Η Εθνική Παίδων ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο το Ευρωμπάσκετ Κ16 που διεξάγεται στο Ηράκλειο της Κρήτης, αφού συνέτριψε το Ισραήλ με 78-59

Άνετη νίκη για την Εθνική Παίδων στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ U16, το οποίο διεξάγεται στο Ηράκλειο Κρήτης, συντρίβοντας το Ισραήλ με 78-59.

Το εναρκτήριο παιχνίδι της Ελλάδας παρακολούθησε από κοντά και ο εμβληματικός Δημήτρης Διαμαντίδης, ο οποίος έχει τον ρόλο του συμβούλου στο αναπτυξιακό πρόγραμμα της Ομοσπονδίας, όπως επίσης και στις Εθνικές ομάδες μέχρι 18 ετών.

Σε θέση οδηγού από το ξεκίνημα

Η Εθνική Εφήβων από την έναρξη του αγώνα, πάτησε γερά το πόδι στο γκάζι και πάλεψε να χτίσει μια καλή διαφορά στο σκορ, όμως το Ισραήλ έβρισκε λύσεις να μην αφήσει την ψαλίδα να μεγαλώσει περισσότερο από πέντε πόντους (20-15)

Εικόνα που ωστόσο στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης άλλαξε, αφού οι παίκτες του Γιάννη Καλαμπόκη, σκόραραν κατά ριπάς ενώ παράλληλα κρατούσαν τους αντιπάλους του μακριά από το καλάθι για να πάνε στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 44-23. Ουσιαστικά “καθάρισαν” την νικηφόρα πρεμιέρα από το πρώτο μέρος.

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε την Ελλάδα πιο χαλαρή, κάτι που λειτούργησε υπέρ της αντιπάλου της, όμως Χαϊδεμένος, Σκληρός και Χατζηλάμπρου είχαν φροντίσει να δώσουν μια διαφορά ασφαλείας. Οι 16 πόντοι που δέχθηκε η Εθνική Εφήβων δεν δημιούργησαν ιδιαίτερο πρόβλημα και βρήκε εκείνη το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι με το… σταγονόμετρο (54-39).

Το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα ο Τρούσκιν με τον Αρονόφ, προσπάθησαν να δώσουν στο Ισραήλ την ευκαιρία να πλησιάσει στο σκορ, όμως κάπου εκεί πήραν την σκυτάλη για την Ελλάδα ο Παγουλάτος και ο Ασημένιος, οι οποίοι δεν άφησαν τους αντιπάλους του να κλείσουν την ψαλίδα. Η Εθνική πήρε τη νίκη με 59-78 και μπήκε με το δεξί στις υποχρεώσεις της.

Παίκτης Κλειδί

Χαϊδεμένος και Χατζηλάμπρου, ήταν οι δύο παίκτες της Ελλάδας που ξεχώρισαν αφού σημείωσαν από 16 πόντους έκαστος και βοήθησαν τα μέγιστα.

Που κρίθηκε

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν το σημείο αναφοράς όπου το σύνολο του Καλαμπόκη έβαλε τις βάσεις για τη νίκη, αφού δεν επέστρεψε στο Ισραήλ να βάλει πάνω από 8 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 23-44, 39-54, 59-78

ΕΛΛΑΔΑ (Καλαμπόκης): Τσώνης 2, Βενετίδης 5, Χαϊδεμένος 16, Παπανικολάου, Χατζηλάμπρου 16, Σκληρός 13, Χαρτώνας, Θωμάκος, Μπαρμπαγιάννης, Ασημένιος 14, Στάμουλος 2, Παγουλάτος 10

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

Μεγάλη Βρετανία – Ελλάδα 50-68: Στον ημιτελικό του EuroBasket U18 η Εθνική

Η Εθνική U18 Γυναικών, νίκησε την Μεγάλη Βρετανία με 68-50, και θα βρεθεί στον ημιτελικό του EuroBasket της δεύτερης κατηγορίας που διεξάγεται στη Ρουμανία.
Εκεί, θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια χώρα από το ζευγάρι ανάμεσα στην Τσεχία και τη Βοσνία Ερζεγοβίνη.

Με ένα επιμέρους 11-2 η Ελλάδα, στο τελευταίο τρίλεπτο της πρώτης περιόδου, μετέτρεψε το ισόπαλο 11-11 σε 13-22 και δεν ξανακοίταξε πίσω.

Αυτό έδωσε στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα τη διαφορά 9 πόντων αλλά και την κατάλληλη ψυχολογία στις παίκτριες για την συνέχεια του αγώνα.

Η Μ. Βρετανία έκανε πολλά λάθη, την στιγμή που απέναντί της ήταν μία ομάδα που δεν έχασε την αυτοσυγκέντρωσή της, ακόμη και όταν η αντίπαλος πλησίασε στο σκορ (25-29) και προσπάθησε να μπει και πάλι στη διεκδίκηση του παιχνιδιού.

Στο δεύτερο μέρος η Μ. Βρετανία κατέβασε τη διαφορά στους 2 πόντους (35-37 21′), αλλά το τρίποντο της Χωλοπούλου, έσωσε στην Ελλάδα την διαφορά 5 πόντων (35-40) και έβαλε στέρεες βάσεις για την κατάκτηση της νίκης. Η διαφορά πριν την λήξη της αναμέτρησης “εκτοξεύθηκε” στους 15 (65-50), για να έρθει εντέλει το τελικό 68-50.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 29-35, 42-52, 50-68

Ελλάδα (Γκουζίνη): Στολίγκα, Παρασκευοπούλου 12, Χατήρα 4, Γιαπιτζόγλου. Φελούρη, Σιουμουρέκη 5, Ζιάκα 14 (4), Λιανούδη 4, Χωλοπούλου 14 (4), Σύρπα 6, Κωτσίνη