Εθνική Παίδων: Εύκολα την Κροατία με “καυτό” Χατζηλάμπρου, για το 2/2 στο Ευρωμπάσκετ

2024-08-10T19:39:39+00:00 2024-08-10T20:03:35+00:00.

Nikos Ioannou

10/Aug/24 19:39

Η Εθνική Παίδων με τον τρομερό Χατζηλάμπρου, κέρδισε την Κροατία (77-63) κι έκανε το 2/2 στο Ευρωμπάσκετ U16.

Στο δεύτερο παιχνίδι της στο Ηράκλειο της Κρήτης, η Εθνική Παίδων έφτασε στην δεύτερη σερί νίκη της στο Ευρωμπάσκετ U16, αυτή την φορά κόντρα στην Κροατία με 77-63.

Για την 3η αγωνιστική, την Κυριακή (11/8) στις 18:30, η Ελλάδα θ’ αντιμετωπίσει την Ιταλία.

Το σύνολο του Ιωάννη Καλαμπόκη είχε σε εξαιρετική ημέρα τον Χρυσόστομο Χατζηλάμπρου, ο οποίος έκανε double-double, σημειώνοντας 33 πόντους (8/14 τρίποντα), έχοντας επίσης 12 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Ο Χαϊδεμένος ακολούθησε με 15 πόντους και βοήθησε και εκείνος ώστε η Ελλάδα να πάρει την κατάλληλη ώθηση και να φτάσει στη νίκη.

Το ματς

Ισορροπημένα ξεκίνησαν τον αγώνα οι δύο ομάδες με την Κροατία να καταφέρνει στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να παίρνει 3 πόντους διαφορά (22-19).

Η Κροατία συνέχιζε να κρατά σταθερά την διαφορά, όσο η Ελλάδα προσπαθούσε να την πλησιάσει ή και να την ξεπεράσει στο σκορ, με πολυφωνία στην επίθεση.

Για την ακρίβεια Χατζηλάμπρου, Σκληρός, Χαϊδεμένος και Μπαρμπαγιάννης είχαν σημειώσει τους περισσότερους πόντους της Εθνικής. Εντέλει η ελληνική επίθεση βρήκε τη λύση και οδηγήθηκε στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 36-36.

Το σύνολο του Ιωάννη Καλαμπόκη αμέσως μετά την ανάπαυλα μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, πήρε περισσότερες προσπάθειες στην επίθεση και κατάφερε να φύγει μπροστά στο σκορ με την Χατζηλάμπρου και τον Χαϊδεμένο να βοηθούν τα μέγιστα για να κλείσει η τρίτη περίοδος με 56-48.

Εκεί φυσικά είχαμε και τη φάση του αγώνα, αν όχι των ομίλων, με τον “μαγικό” Χατζηλάμπρου να σκοράρει πίσω από το κέντρο του γηπέδου στο 1″ πριν τη λήξη και να δίνει ένα +8 στην ομάδα του.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ελλάδα συνέχισε με σπασμένα φρένα και “πυροβολούσε ” το καλάθι της Κροατίας, παίρνοντας τη νίκη με 77-63.

Παίκτης κλειδί

Ο Χατζηλάμπρου βρέθηκε σε άκρως εξαιρετική ημέρα καθώς μέτρησε 33 πόντους (8/14 τρίποντα) ενώ είχε συμπαραστάτη του τον Χαϊδεμένο που με την σειρά του σημείωσε 15 πόντους.

Που κρίθηκε

Το καλό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο, έδωσε στην Ελλάδα την κατάλληλη ψυχολογία ώστε να φτάσει στη νίκη και να κάνει το 2/2.

Τα δεκάλεπτα: 19-2236-36, 56-48, 77-63

Ελλάδα (Καλαμπόκης): Τσώνης, Βενετίδης 3, Χαϊδεμένος 15, Παπανικολάου, Χατζηλάμπρου 33 (8/14 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σκληρός 5, Χαρτώνας 5, Θωμάκος 4, Μπαρμπαγιάννης 5, Ασημένιος 2, Σταμούλος 2, Παγουλάτος 3.