Εθνική Παίδων για μετάλλιο! “Καθάρισε” την Τουρκία και πέταξε αήττητη για την τετράδα του Ευρωμπάσκετ

14/Aug/24 19:32 August 14, 2024

Nikos Ioannou

14/Aug/24 19:32

Η Εθνική Παίδων “βλέπει” μετάλλιο, αφού νίκησε και την Τουρκία (75-65) κι έλαβε το εισιτήριο του ημιτελικού του Ευρωμπάσκετ U16.

Η Εθνική Παίδων συνεχίζει ακάθεκτη στο Ευρωμπάσκετ U16, αφού πέρασε και το εμπόδιο της Τουρκίας (75-65) και θα παλέψει με την Ισπανία για μια θέση στον τελικό του τουρνουά (16/8, 18:30), που διεξάγεται στο Ηράκλειο Κρήτης.

Η Τουρκία αγωνίστηκε χωρίς τον Ομέρ Κουτλουάι, (γιο του Ιμπραήμ) ο οποίος τραυματίστηκε στο αριστερό πόδι, δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το ζέσταμα του κι έτσι δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του.

Πρωταγωνιστές για την Ελλάδα ήταν οι Τσώνης και Χατζηλάμπρου με 18 πόντους, με τον πρώτο να βάζει μεγάλα σουτ (3/3 τρίποντα) στο φινάλε και να δίνει σημαντικό προβάδισμα στην Εθνική ομάδα.

Η εξέλιξη

Η Ελλάδα ξεκίνησε παίζοντας δυνατή άμυνα κόντρα στην Τουρκία, την οποία ανάγκασε σε 6 λάθη, όμως δεν μπόρεσε να τα εκμεταλλευτεί στο έπακρο, καθώς τα χαμένα σουτ ήταν αρκετά.

Έτσι η ομάδα του Άλπερ Κοτς, έτρεξε ένα σερί 7-0 και κατάφερε να προηγηθεί 1:10 πριν την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, όμως ένα τρίποντο του Χατζηλάμπρου οδήγησε τον αγώνα στην ισοπαλία (16-16).

Το δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε την Τουρκία να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και να μαζεύει αρκετά επιθετικά ριμπάουντ για να τρέξει ένα σερί 11-0.

Ωστόσο οι Χαϊδεμένος και Ασημένιος με προσωπικά καλάθια, έφτασαν τους 11 και 7 πόντους αντιστοίχως στο πρώτο ημίχρονο και δεν άφησαν την αντίπαλη ομάδα να ξεφύγει, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με την διαφορά στο τρίποντο (37-34).

Το σύνολο του Ιωάννη Καλαμπόκη με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, έτρεξε ένα σερί 5-0 για να κάνει το 37-39.

Η Τουρκία ισοφάρισε αμέσως, όμως το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, έτρεξε ακόμη ένα σερί 13-0 και μπήκε σε θέση οδηγού. Η τρίτη περίοδος βρήκε την Ελλάδα μπροστά στο σκορ με 54-45 και τον Χατζηλάμπρου να έχει σημειώσει ήδη 15 πόντους.

Η Ελλάδα μπήκε μουδιασμένη στο τελευταίο δεκάλεπτο και έδωσε την ευκαιρία στην Τουρκία να τρέξει ένα επιμέρους 14-3, παίρνοντας τα ηνία του σκορ, όμως ένα ξέσπασμα των παικτών του Ιωάννη Καλαμπόκη και με μπροστάρη τον Τσώνη που έβαλε μεγάλα σουτ και οκτώ πόντους στο τελευταίο πεντάλεπτο, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήρε την πρόκριση με 75-65.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 37-34, 45-54, 65-75

Τουρκία (Κοτς): Αλγιανάκ 18 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/8 βολές, 6 ριμπάουντ), Φενεμέν 8 (2), Τζορουμλάρ 3, Κογιούν, Ζιγιαετίν 17 (1/7 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 9/11 βολές, 13 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 7 λάθη), Κας, Αρντά Ενέ, Οζτούρκ 12 (3/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Ατακάν 2, Μπαγκαντίρ, Άντιτς 5 (2/5 δίποντα, 12 ριμπάουντ.

Ελλάδα (Καλαμπόκης): Τσώνης 18 (4/7 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Βενετίδης, Χαϊδεμένος 11 (1/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/5 βολές), Παπανικολάου, Χατζηλάμπρου 18 (3/9 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ), Σκληρός 7 (3/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χαρτώνας 10 (3/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/1 βολή), Θωμάκος, Μπαρμπαγιάννης 1, Ασημένιος 7 (1), Σταμούλος, Παγουλάτος 3 (1).

Που κρίθηκε

Η Ελλάδα “μπλόκαρε” την επίθεση της Τουρκίας στο τρίτο δεκάλεπτο καθώς την περιόρισε στους 8 πόντους, ενώ σημείωσε 20 και έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση.

Φυσικά ο Τσώνης, ο οποίος πήρε στο τελευταίο πεντάλεπτο το… όπλο του και “καθάρισε” την Τουρκία με μεγάλα σουτ.