Ελλάδα – Ισπανία 71-77: Κρίμα τέτοια χαμένη ευκαιρία, για το χάλκινο στο U16 EuroBasket

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

Η Εθνική Παίδων βρέθηκε αήττητη να διεκδικεί την πρόκριση στον τελικό του U16 EuroBasket για πρώτη φορά από το 1999 (χρυσό μετάλλιο το 1989 & 1993, ασημένιο το 1975, 1991, 1999 και χάλκινο το 1995 & 2013), προηγήθηκε της πολυνίκη (6-8-6) και κατόχου του τίτλου (2023) Ισπανίας με διψήφιες διαφορές ακόμη και στην τέταρτη περίοδο, αλλά…

Ένα 0-20 (!) σερί ανέτρεψε τα πάντα στο “Δύο Αοράκια” (71-77).

Πλέον η Ελλάδα (5-1) θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο με αντίπαλο τη Σερβία (5-1), που απώλεσε κι αυτή το δικό της αήττητο. Σε αντίθεση με την Ισπανία (6-0) και τη Γαλλία (6-0)…

Ξέφυγε η Ελλάδα, την έφτασε η Ισπανία

Ο Ελλάδα ανέλαβε πρώτη τον έλεγχο μέχρι και το +13 (15-28 στο 12′), ωστόσο, οι πόντοι (2-11 στο α’ ημίχ.) από επιθετικά ριμπάουντ (2-13 στο α’ ημίχ.) επέτρεψαν στην Ισπανία να καλύψει γρήγορα τη διαφορά (από 24-32 στο 14′ σε 33-32 στο 33-32 στο 16′). Οι πόντοι (4-11 στο α’ ημίχ.) από λάθη αντιπάλου (11-12) βοήθησαν την Ελλάδα να μη χάσει περισσότερο έδαφος μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (40-40 στο 20′), έχοντας τον Θανάση Ασημένιο της Λεοντείου Σχολής να ηγείται στην επίθεση ως ο μοναδικός διψήφιος (13π. στο α’ ημίχ.).

Επιστροφή στο +10 και βάλε

Η Ελλάδα ήταν διαρκώς μπροστά στο σκορ στην τρίτη περίοδο μέχρι και το +8 (48-56 στο 30′) κι άρχισε σιγά-σιγά να επιβάλλει το παιχνίδι της. Back to back καλάθια του Ηλία Χαϊδεμένου του Περιστερίου κι ένα τρίποντο του Βασίλη Χαρτώνα της ΔΕΚΑ επανάφεραν τη διαφορά σε διψήφια τιμή (51-63 στο 32′).

0-20 σερί και… fin (=τέλος)

Αν, όμως, ο Κάρλος Θουρίτα της Ρεάλ Μαδρίτης είχε να σκοράρει από το 26′ (48-52), ο Χαβιέρ Βιγκέρ της Βαλένθια ήταν ασταμάτητος στην τέταρτη περίοδο, o Ζεράρ Φερνάντεθ της Μανρέσα ακολούθησε και το 56-67 στο 35′ έγινε 76-67 με την είσοδο στο τελευταίο λεπτό! Η Ελλάδα των διαδοχικών κακών επιλογών στην επίθεση, ακόμη και με air ball τρίποντα από παίκτες όπως ο Χρυσόστομος Χατζηλάμπρου του Άρη, χρειάστηκε να περιμένει τα -46,9″ για να σκοράρει ξανά (2/2β. για το 76-69).

Ο Χαβιέρ Βιγκέρ επέστρεψε στο παιχνίδι στο 33′ (51-63) και σκόραρε 12 πόντους μέχρι το 68-67 στο 38′.

Πού κρίθηκε

Η Ισπανία είχε 2/23 τρίποντα μέχρι το 59-57 στο 36′, συνέχισε με 3/3 διαδοχικά για το 68-67 στο 38′ και ποτέ ξανά (5/26τρίπ.). Η Ελλάδα σούταρε 1/4 τρίποντα στην τέταρτη περίοδο (5/18 συνολικά), ενώ υπέπεσε και σε 5 λάθη (από 23λ.) έναντι 2 (από 22λ.) της Ισπανίας.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 25-15, 51-56, 77-71
Ελλάδα (Καλαμπόκης): Τσώνης 6 (0/2τρίπ., 5ρ., 3ασ., 3λ.), Βενετίδης (0/1δίπ.), Χαϊδεμένος 16 (4/9 σουτ, 6λ.), Παπανικολάου, Χατζηλάμπρου (5/14 σουτ, 3λ.), Σκληρός 6 (4ρ., 2ασ.), Χαρτώνας 6 (2/6 σουτ, 4ρ., 2λ.), Θωμάκος 3 (0/1τρίπ., 2κλ.), Μπαρμπαγιάννης 6 (1/4 σουτ, 4ρ., 2ασ.), Ασημένιος 13 (6/8 σουτ, 4λ.), Σταμούλος 4 (3κλ., 4λ.), Παγουλάτος (0/1δίπ.)
Ισπανία (Σεράνο): Μαρίνα 3 (1/4δίπ., 2ασ., 2λ.), Σάντσεθ 6 (1/5τρίπ., 3ρ., 3ασ., 4λ.), Καράσκο (0/1δίπ., 3ρ., 2ασ., 4λ.), Γκράου (0/1δίπ., 2λ.), Βιγκέρ 20 (6/12 σουτ, 4ρ., 2κλ., 3λ.), Μερεμπασβίλι 3 (1/5 σουτ, 6ρ.), Φερέρας 2 (3ρ.), Θουρίτα 17 (0/6τρίπ., 7ρ., 3κλ.), Φερνάντεθ 12 (1/6τρίπ., 5ρ., 2ασ., 2κλ., 2λ.), Ροντρίγκεθ 7 (7ρ., 2κλ.), Μπερμέχο (0/1δίπ.), Ντιαλό 7 (4ρ.)

Καλαμπόκης: “Δεν κερδίζει πάντα ο καλύτερος”

Η στεναχώρια για τον αποκλεισμό ήταν μεγάλη στην Εθνική Παίδων, ίσως, όμως, μεγαλύτερη η περηφάνεια για την εν γένει πορεία της ομάδας στο U16 EuroBasket, που μπορεί να ολοκληρωθεί με ένα μετάλλιο.

“Μόνο η στεναχώρια που έχουν τα παιδιά μετά από αυτόν τον αγώνα, μόνο το κλάμα τους στα αποδυτήρια, δείχνουν ότι κάτι καλό έφτιαξαν, μετά από τόση δουλειά και προσπάθεια”, δήλωσε ο ομοσπονδιακός προπονητής, Γιάννης Καλαμπόκης: “Με τη δική τους δουλειά κατάφεραν να δημιουργήσουν προσδοκίες κι εκείνο που θα πρέπει να ξέρουν είναι ότι ο δρόμος δεν είναι πάντα ευθύς, δεν έχει μόνο επιτυχίες και νίκες, αλλά έχει και τέτοιες στεναχώριες”.

“Μερικές φορές δεν κερδίζει πάντα ο καλύτερος. Δείξαμε ότι είμαστε καλύτεροι σε πολλά σημεία του αγώνα, αλλά κάποιες αδυναμίες φάνηκαν, όπως, για παράδειγμα, η δυνατότητα της Ισπανίας να έχει μεγαλύτερο rotation κι έτσι να πιέζει επί σαράντα λεπτά χωρίς να αλλάζει η εικόνα της, όπως η δική μας κούραση στο τέλος. Και πάλι, όμως, θα πω, όπως τους είπα ήδη μέσα στα αποδυτήρια, πως όπως τους αγαπούσαμε πριν, έτσι και περισσότερο τους αγαπάμε τώρα. Τα παιδιά σε ένα δύσκολο περιβάλλον που υπάρχει γύρω τους, που κατευθείαν θέλει να κατακρίνει ή ακόμη και να χλευάσει, κατάφεραν να κερδίσουν τον σεβασμό και για αυτό είμαι περήφανος κι ευγνώμων που είμαι προπονητής τους”.

“100% γεμάτο το ποτήρι”

“Όπως τις προηγούμενες ημέρες έλεγα πως πρέπει να απολαμβάνουν τις νίκες και να τις χαίρονται και μετά να ανασυντάσσονται, έτσι θα πω και τώρα να νιώσουν τα συναισθήματά τους κι από αύριο να ανασυνταχθούμε και να πάμε να παίξουμε ακόμη έναν αγώνα όπως παίζαμε πάντα. Το ποτήρι για αυτή την ομάδα δεν είναι απλά μισογεμάτο, είναι 100% γεμάτο. Ο σεβασμός κι η αγάπη του κόσμου που κέρδισαν ήδη, είναι ακόμη πιο σημαντικό από κάθε διάκριση, ακόμη πιο εποικοδομητικό για τη ζωή τους από μία συμμετοχή σε έναν τελικό”.

“Πρέπει να αντιμετωπίσουμε τον αγώνα για την 3η θέση όπως όλους. Τους έχω πει ότι στη ζωή θα έρθουν, και νίκες, κι ήττες, θα παίξουμε κι άλλα ματς, οπότε έτσι πρέπει να παραταχθούμε κι αύριο. Πρέπει να ξέρουν ότι έτσι είναι αυτές οι μεγάλες διοργανώσεις, δεν έχεις χρόνο για να σκεφτείς πολλά, πάμε στον επόμενο αγώνα. Η ζωή συνεχίζεται και για αυτά τα παιδιά έχει πολύ ακόμη!”.