Εθνική Κορασίδων: Βαριά ήττα από την Ιταλία, για τις θέσεις 9-16 πλέον στο Ευρωμπάσκετ U16

Η Εθνική Κορασίδων γνώρισε ήττα 38 πόντων διαφορά από την Ιταλία (81-43) στο πρώτο της νοκ-άουτ στο Ευρωμπάσκετ U16.

Κάπως έτσι το σύνολο της Ελένης Μίχα θα συνεχίσει την προσπάθειά της στο τουρνουά της Ουγγαρίας για τις θέσεις 9-16. Η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει την Λετονία (20/8, 16:30) την Τετάρτη (21/8), με στόχο το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα και την αποφυγή του υποβιβασμού.

Πρώτη σκόρερ στην αναμέτρηση κόντρα στις Ιταλίδες ήταν η Αποστολία Ζορμπαλά με 9 πόντους (2/6 τρίποντα) και 3 ριμπάουντ, με την Ευγενία Τουμπανιάρη να προσθέτει άλλους 8 πόντους με 3 ριμπάουντ. Η Μαρίνα Τσανάκα σημείωσε 7 πόντους (1/4 τρίποντα) με 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, δεν ήταν όμως αρκετή η συνεισφορά τους.

Η εξέλιξη

Η Ιταλία ξεκίνησε με σπασμένα τα φρένα στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, καθώς έτρεξε ένα επιμέρους 9-3, πριν η Ελλάδα μειώσει με την Καμπάκα και την Λαγωνικάκη και κάνει το 11-7. Οι παίκτριες του Τζοβάνι Λουτσέτσι ανέβασαν στροφές και με επιμέρους 16-2 εκτόξευσαν την διαφορά (23-9), βάζοντας δύσκολα στην γαλανόλευκη.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, έμεινε σε χαμηλό επίπεδο σκοραρίσματος και στην δεύτερη περίοδο αφού μετά βίας έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων (10 έναντι 17 των γειτόνων).

Η ελληνική ομάδα ισορρόπησε το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου. Η Τουμπανιάρη μείωσε σε 48-26 (23΄), όμως και πάλι η Ιταλία με ένα σερί 8-0 εκτίναξε τη διαφορά στο +32 και σκορ 58-26 (36΄17΄΄).

Η ιταλική ομάδα συνέχισε να κυριαρχεί κοντά στα καλάθια, καθώς έβρισκε λύσεις και παίρνοντας πολλές δεύτερες ευκαιρίες μετά από άστοχα σουτ, μεγαλώνοντας συνεχώς το προβάδισμα μέχρι το τελικό 81-43.

Τα δεκάλεπτα: 26-9, 43 – 19, 62-30, 81-43

ΕΛΛΑΔΑ (Μίχα): Λαγωνικάκη 4, Μήτραλη 4, Φουστέρη, Χλιαουτάκη 4 (5 ριμπάουντ), Βίγκα 3, Μόσχου, Ζορμπαλά 9 (2/6 τρίποντα, 3/4 βολές), Υφαντοπούλου, Τσιανάκα 7 (4 ριμπάουντ), Φονιαδάκη, Τουμπανιάρη 8 (4/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Καμπακά 4