Εθνική Κορασίδων: Έκλεισε με νίκη κόντρα στη Σουηδία και 15η θέση στο Ευρωμπάσκετ U16

2024-08-24T12:48:18+00:00 2024-08-24T13:26:53+00:00.

Nikos Ioannou

24/Aug/24 12:48

Η Εθνική Κορασίδων έκλεισε με νίκη κόντρα στη Σουηδία (72-66) στο Ευρωμπάσκετ U16 της Ουγγαρίας.

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.net.

Η Εθνική Κορασίδων κράτησε μια καλή  εμφάνιση για το τέλος στο Ευρωμπάσκετ U16. Με οδηγό την 2η περίοδο κι έπειτα, η Ελλάδα επικράτησε με 72-66 της Σουηδίας για τους αγώνες κατάταξης και κατέκτησε την 15η θέση στην διοργάνωση, έχοντας μάλιστα 6/6 ήττες πριν τη σημερινή νίκη της.

Ωστόσο δεν απέφυγε τον υποβιβασμό, καθώς στην Β’ κατηγορία έπεσαν οι τρεις τελευταίες ομάδες της κατάταξης.

Η Ευθυμία Φουστέρη με 12 πόντους χρίστηκε πρώτη σκόρερ της Ελλάδας, με την Αποστολία Ζορμπαλά να σημειώνει 10 πόντους, ενώ η Ευγενία Τουμπανιάρη είχε 9 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Η εξέλιξη

Η Σουηδία ήταν εκείνη που στην πρώτη περίοδο πήρε ένα καλό προβάδισμα καθώς με ένα σερί 8-0 στα πρώτα 5 λεπτά. Μάλιστα κατάφερε το διαχειρισθεί και άφησε την Ελλάδα πίσω με 7 πόντους (21-14, 10″).

Όμως ένα σερί 9-0 στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου πέρασε μπροστά με 27-25. Η ομάδα του Σουάν Ανταρλάν, δεν μπόρεσε να ακολουθηθεί τον ρυθμό του αντιπάλου τους και έμεινε μόλις στους 9 πόντους πριν την ανάπαυλα.

Ένα εκ νέου σερί της Ελλάδας με 12-0 (46-31) στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, της έδωσε την κατάλληλη ώθηση και ψυχολογία για τη νίκη. Η Σουηδία προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι αρκετές φορές, όμως η Εθνική Κορασίδων έβρισκε απαντήσεις στα καλάθια των αντιπάλων της.

Έτσι το σύνολο της Ελένης Μίχα πήρε τη νίκη στον τελευταίο της αγώνα στο Ευρωμπάσκετ U16, με 72-66 και έφυγε με ψηλά το κεφάλι από την Ουγγαρία.

Πού κρίθηκε

Οι μόλις 9 πόντοι της Σουηδίας και τα σερί με 9-0 και 12-0 της Ελλάδας στην δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης πάγωσαν την ομάδα του Ανταρλάν που δεν κατάφερε να επιστρέψει στο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 34-30, 53-44, 72-66

Ελλάδα (Μίχα): Λαγωνικάκη 7 (1), Μήτραλη 7 (1), Φουστέρη 12 (2 τρίποντα, 8 ασίστ), Χιλαουτάκη 8 (1/13 δίποντα, 1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Βίγκα 6 (1), Μόσχου 7 (1), Ζορμπαλά 10 (5 ριμπάουντ), Υφαντοπούλου, Τσιανάκα 6, Τουμπανιάρη 9 (10 ριμπάουντ), Καμπακά