Το γύρισε από το -15 η Εθνική Νέων με “μεγάλο” Κόνιαρη και Χαραλαμπόπουλο

Ο Αντώνης Κόνιαρης με καθοριστικό τρίποντο 24 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της συναρπαστικής αναμέτρησης διαμόρφωσε το 74-71 υπέρ της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου και έγειρε την πλάστιγγα στην πλευρά της Εθνικής. Έτσι, ο 19χρονος γκαρντ του ΠΑΟΚ συμπλήρωσε 17 πόντους. Από την πλευρά του, ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος έφτασε στους 21, ενώ μάζεψε παράλληλα 9 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ σε 36:28.

Από την πλευρά τους, οι Λιθουανοί δημιούργησαν διψήφια διαφορά από το πρώτο ημίχρονο και έφθασαν μέχρι το +15 κατά τη διάρκεια της τρίτης περιόδου, αλλά λύγισαν κόντρα στο πάθος των Ελλήνων στο τελευταίο δεκάλεπτο. Με επιμέρους σκορ 15-3, η Ελλάδα μπήκε μπροστά με 66-64, 3:48 πριν από το φινάλε του παιχνιδιού. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της πατρίδας μας βρέθηκε ξανά πίσω στο σκορ, αλλά το τρομερό τρίποντο του Κόνιαρη διασφάλισε το θετικό αποτέλεσμα.

Πέρα από τους δύο πρωταγωνιστές του ματς, ο Βασίλης Μουράτος πέτυχε 15 πόντους και ο Θοδωρής Καρράς 12. Για τη Λιθουανία, που δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη παρά την υπεροχή της με 47-38 στα ριμπάουντ, ο Λαουρίνας Μπιρούτις συνδύασε 17 πόντους με 12 ριμπάουντ, ενώ 12 πόντους και 13 “σκουπίδια” είχε ο Μαρτίνας Εκόδας.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 41-38, 51-61, 76-72.