ΝΒΑ: Οι Ουόριορς διέλυσαν τους Μάβερικς, απίθανος και πάλι ο Εμπίντ (βαθμολογία)

Οι Μάβερικς μετρούσαν 11 νίκες στα τελευταία 13 παιχνίδια τους, αλλά οι Ουόριορς τους ισοπέδωσαν στο δεύτερο ημίχρονο με διαφορά 26 πόντων, πετυχαίνοντας έτσι την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους. Απέχουν, πάντως, τρεις νίκες από τους πρωτοπόρους Σανς, χάνοντας έδαφος εξαιτίας του κακού διαστήματος που είχαν τις προηγούμενες εβδομάδες.

Ο ρούκι Τζόναθαν Κουμίνγκα με 22 πόντους σε μόλις 18 λεπτά (και μάλιστα με 8/9 σουτ) ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του Κερ, ενώ ο Στεφ Κάρι έβαλε 18, συνεχίζοντας τις μέτριες εμφανίσεις του με 2/10 τρίποντα. Ο Τζόρνταν Πουλ έβαλε 17 (από τον πάγκο όπως κι ο Κουμίνγκα), ενώ στους 15 σταμάτησε ο Κλέι Τόμπσον ο οποίος μοίρασε και έξι ασίστ σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Μάταια προσπάθησε ο Λούκα Ντόντσιτς (25π.), ενώ εξαφανίστηκε ο Κρίσταπς Πορζίνγκις που έμεινε στους εννιά πόντους με 4/15 σουτ, μεταξύ αυτών και 1/7 τρίποντα.

Ο Τζοέλ Εμπίντ, τώρα, συνεχίζει τις απίθανες εμφανίσεις του φιλοδωρώντας τους Πέλικανς με 42 πόντους στη μεγάλη νίκη των Σίξερς με 117-107 στη Φιλαδέφεια!

Οι Σίξερς επικράτησαν με 18 πόντους διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο χάρη στον Εμπίντ που είχε 18/20 βολές (0/3 τρίποντα), ενώ πρόσθεσε 14 ριμπάουντ και τέσσερα μπλοκ.
Μαζί με τον Τόμπι Χάρις έφτασαν τους… 75 πόντους αφού ο εξαιρετικός αυτός φόργουορντ πέτυχε 33 (3/3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), οδηγώντας τους Σίξερς στην 7η νίκη τους στα τελευταία δέκα ματς.

Οι Πέλικανς έπαιξαν, βέβαια, χωρίς τους Μπράντον Ίνγκραμ, Ντεβόντε Γκρέιαμ και Βαλαντσιούνας, αλλά παρόλα αυτά αντιστάθηκαν σθεναρά. Ο Νίκελ Αλεξάντερ Ουόκερ έβαλε 31 κι ο Ουίλι Ερνανγκόμεθ πρόσθεσε 29 (11/15 σουτ), εκμεταλλευόμενος το γεγονός ότι ο Εμπίντ βάζει ασταμάτητα πόντους τον τελευταίο καιρό, αλλά δέχεται και πολλούς στην άμυνα.