Oυόριορς: Πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα στα πλέι οφς, παρά το ιστορικό ρεκόρ του Κάρι (Video)

Οι Σέλτικς έκαναν μία τρομερή αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο και πέτυχαν μεγάλη νίκη-break επί των Ουόριορς, υποχρεώνοντας τους στην πρώτη εντός έδρας ήττα στα φετινά πλέι οφς του ΝΒΑ!

Σέλτικς: Μυθική ανατροπή και break με το καλημέρα επί των Ουόριορς! (Video)

Οι Ουόριορς δεν είχαν χάσει στο Σαν Φρανσίσκο στις προηγούμενες εννιά αναμετρήσεις τους σε τρεις σειρές για τα πλέι οφς της δυτικής περιφέρειας.

– Με τους Νάγκετς πέτυχαν τρεις νίκες και συνολικά κέρδισαν τη σειρά με 4-1
– Με τους Γκρίζλις είχαν άλλες τόσες επιτυχίες και έκλεισαν με 4-2 υπέρ τους
– Με τους Μάβερικς πρόσθεσαν άλλες τρεις νίκες και πέρασαν στους τελικούς του ΝΒΑ με σκορ 4-1

Παρότι προηγήθηκαν με 87-72 στο 34′ και με 92-80 στο τέλος της τρίτης περιόδου, οι Ουόριορς δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το ισχυρό προβάδισμα μέσα στο γήπεδο τους, χάνοντας έτσι το ματς και το αβαντάζ της έδρας.

Όλα αυτά παρότι στο πρώτο 12λεπτο ο Στεφ Κάρι έγραψε ένα σπουδαίο ρεκόρ στην ιστορία του ΝΒΑ!

Ο Στεφ Κάρι έβαλε έξι τρίποντα- σε οκτώ προσπάθειες- στην περίοδο που άνοιξε τους φετινούς τελικούς του ΝΒΑ, όσα κανείς άλλος σε αγώνα των τελικών της κορυφαίας λίγκας σε αυτό το διάστημα!

Ο σούπερ σταρ των Ουόριορς και τρις πρωταθλητής, είχε βάλει τρεις φορές από πέντε τρίποντα σε μία περίοδο, στις προηγούμενες εμφανίσεις του (πέντε σειρές) σε τελικούς του ΝΒΑ, αλλά στο Game 1 με τους Σέλτικς έσπασε το ρεκόρ όλων των εποχών!

Ο Ρέι Άλεν κι ο Κένι Σμιθ βρίσκονταν μαζί με τον Κάρι στην κορυφή της λίστας, έχοντας από πέντε τρίποντα σε δύο διαφορετικά παιχνίδια ο καθένας, αλλά πλέον ο Στεφ στέκεται μόνος πρώτος σε αυτήν τη μοναδική στατιστική κατηγορία.