Οι Μπλέιζερς επιστράτευσαν το “Hack-a-Ben”, ο Σίμονς δεν τους έκανε τη χάρη (videos)

2022-11-18T15:08:32+00:00 2022-11-18T15:50:33+00:00.

18/Nov/22 15:08

Οι Μπλέιζερς προσπάθησαν να πάρουν το ματς κόντρα στους Νετς μέσω του Μπεν Σίμονς. Μάταια.

Tου Βαγγέλη Παπαδημητρίουinfo@eurohoops.net

Οι Νετς πήραν μία τεράστια νίκη μέσα στο Πόρτλαντ με 107-109, για να ανέβουν στο 7-9.

Και ενώ ο Κέβιν Ντουράντ σκόραρε 35 πόντους και ενώ ο Ρόις Ο’Νιλ έβαλε το νικητήριο καλάθι, άλλος ”έκλεψε” τη παράσταση.

Ο Μπεν Σίμονς, το όνομα του οποίου μόνο… για καλό δεν ακούγεται καιρό τώρα, έκανε το καλύτερο ματς του φέτος.

15 πόντοι με 6/6 δίποντα, 3/4 βολές, 13 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 μπλοκ σε 32′.

Πριν συνεχίσουμε, αυτό ήταν το πρώτο double double του μετά από 600 ημέρες. Αν και έχει μόλις 69 ματς από την σεζόν 2020/21.

Συνεχίζουμε.

Οι τελευταίοι 3 πόντοι του ήρθαν στη τέταρτη περίοδο. Όλοι από βολές. Και εδώ κρύβεται το πλάνο των Μπλέιζερς για το πώς πήγαν να ”κλέψουν” το ματς.

Στο 3:28′ πριν το τέλος, ο Τζος Χαρτ κάνει αμέσως φάουλ στον Αυστραλό με το που παίρνει τη μπάλα στην επαναφορά. Το σκορ στο 97-100. Το #1 του Draft 2016 δεν κάνει το χατίρι στο Πόρτλαντ και με 2/2 βολές διαμορφώνει το 97-102.

Η πιο κραυγαλέα φάση έρχεται 2:56′ πριν το φινάλε, με τον Χαρτ πάλι να κάνει φάουλ στον Σίμονς. Αυτή τη φορά, εκτός φάσης. Όπως θα δείτε κι εσείς, ήθελε τον παίκτη των Νετς στη γραμμή των βολών.

Το Hack-a-shaq έκανε την εμφάνισή του.

Για όσους δεν γνωρίζουν ακριβώς, το ”Hack-a-Shaq” καθιερώθηκε το 1997 και έχει ως στόχο να στείλει στη γραμμή των βολών τον αντίπαλο παίκτη με το χειρότερο ποσοστό στις ελεύθερες βολές, μέσω διαδοχικών και εσκεμμένων φάουλ.

Εμπνευστής του ο προπονητής των Ντάλας Μάβερικς, Ντον Νέλσον, με τον Ντένις Ρόντμαν να είναι το πρώτο ”θύμα”, όμως ο Σακίλ Ο’Νιλ το… καθιέρωσε, μιας και οι αντίπαλοί του δεν έβρισκαν τρόπο να τον σταματήσουν!

Για την ιστορία, απαγορεύεται κάτι τέτοιο στα τελευταία δυο λεπτά κάθε περιόδου ή στη παράταση.

Επιστρέφουμε στη ροή του αγώνα, με τον Σίμονς να έχει 1/2 βολές αυτή τη φορά, για το 99-103. Ακόμα κι έτσι, αντί οι Μπλέιζερς να τιμωρήσουν τους Νετς, έγινε τελικά το αντίθετο, με τον Σίμονς να δικαιώνεται.

Εδώ και λίγα χρόνια, ο ”κανονισμός” αυτός έχει βρει ακόμα ένα όνομα, πέρα από αυτό του Σακίλ ή άλλον παικτών, που δεν τα πήγαιναν ιδιαίτερα καλά στις βολές (Ντουάιτ Χάουαρντ, Ντένις Ρόντμαν, ΝτιΆντρε Τζόρνταν).

Το ”Hack-a-Ben” δημιουργήθηκε και εδραιώθηκε στις 29/11/2017, όταν ο Σίμονς εκτέλεσε 24 (!) βολές σε μία περίοδο -τέσσερα λεπτά για την ακρίβεια- κόντρα στους Ουίζαρντς, αριθμός-ρεκόρ στο ΝΒΑ.

Για την ιστορία, εκείνο το βράδυ είχε βάλει τις 12 (15/29 συνολικά), την ώρα που ο ίδιος μόνο… καλό όνομα δεν έχει από τη γραμμή των βολών.

Δεν είναι δύσκολο να το καταλάβει κανείς αυτό, μετά και όσα διαβάσατε. Με 59,6% (820/1.375) σε 286 ματς καριέρας, το μόνο σίγουρο είναι πως ο 26χρονος θα πρέπει να συνεχίσει να βελτιώνεται.

Για το τυπικό της υπόθεσης, φέτος έχει 52,4% με 11/21.

Χαρακτηριστικές οι ατάκες του Ντουράντ μετά το ματς:

”Τις σούταρε έχοντας αυτοπεποίθηση. Πήγε στη γραμμή λες και ήξερε ότι θα τις βάλει. Έκανε τα πάντα για εμάς. Είμαι χαρούμενος για εκείνον. Αυτό το παιχνίδι χρειαζόμαστε από εκείνον”

Επίλογος με το καλύτερο ”Hack-a-Shaq” στην ιστορία, όταν ο Γκρεγκ Πόποβιτς έδωσε εντολή για φάουλ στον Σακίλ στα πέντε πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα ΣανςΣπερς!

Νετς: “Ήρωας” στην εκπνοή ο Ρόις Ο’Νιλ, φοβερός Ντουράντ στο διπλό στο Πόρτλαντ (Video)

Κέβιν Ντουράντ: Ξεκίνημα … όνειρο όπως ο Μάικλ Τζόρνταν, με 16 σερί ματς 25+ πόντων!

Hack-a-Ben Simmons: Όταν (τον έβαλαν και) σούταρε 24 ελεύθερες βολές σε τέσσερα λεπτά!!! (video)

Σακίλ: Η ιστορία για το “Hack-a-Shaq” και η ΕΠΙΚΗ απάντηση του Στερν!