Mάβερικς-Μπακς: Ο Γιάννης νίκησε τον Λούκα, “ήρωας” με ανατροπή στο τέλος ο Μπρουκ Λόπεζ! (Video)

2022-12-10T07:10:16+00:00 2022-12-10T07:10:16+00:00.

10/Dec/22 07:10

luka-doncic-giannis-dallas-bucks

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο γύρισε το παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο από το -11 με φοβερή σε αυτό το διάστημα, εμφάνιση, ο Μπρουκ Λόπεζ ολοκλήρωσε την ανατροπή 7” πριν το τέλος και οι Μπακς πέρασαν με 106-105 από το Ντάλας αφού ο Λούκα Ντόντσιτς αστόχησε στο τελευταίο σουτ!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

H μεγάλη ευρωπαϊκή μονομαχία στο Ντάλας κατέληξε στα χέρια του Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Ο “Greek Freak” πέτυχε 15 από τους 28 πόντους του (!) στο τέταρτο 12λεπτο, καταφέρνοντας να απεγκλωβιστεί από την άμυνα των Μάβερικς, οδηγώντας έτσι τους Μπακς στην ανατροπή από το -11 στο οποίο βρέθηκαν μετά 36 λεπτά αγώνα. Δεν αγωνίστηκε όμως στα τελευταία τρία λεπτά λόγω έξι φάουλ

Ο Γιάννης είχε 28 με 10/20 σουτ (1/1 τρίποντο), 7/10 βολές και 10 ριμπάουντ με τρεις ασίστ για επτά λάθη, έναντι 33 του Λούκα με 11 ασίστ, αλλά μόλις 4/10 βολές (!) και 3/11 τρίποντα. Ένα από αυτά στη λήξη.

Ο Λούκα όμως ήταν αυτός που έβαλε ξανά μπροστά τους Μάβερικς 29” πριν το τέλος, ωστόσο οι Μάβερικς πέταξαν στα σκουπίδια την προσπάθεια τους. Ο Μίντλετον αστόχησε και ο Ντόριαν Φίνεϊ-Σμιθ πήγε στη γραμμή της φιλανθρωπίας 10” πριν το φινάλε.

Έχασε όμως και τις δύο βολές και έτσι οι Μπακς είχαν μία ακόμα ευκαιρία, με τον Μπρουκ Λόπεζ να βάζει το καλάθι της νίκης (7” πριν το τέλος), το μοναδικό του σε ολόκληρο το παιχνίδι (4π.), σε τέσσερις προσπάθειες!

Οι Μπακς πέτυχαν την τέταρτη σερί νίκη τους και με ρεκόρ 19-6 έμειναν στο κατόπι των Σέλτικς (1.5 νίκη διαφορά) στην κορυφή της Ανατολής και του ΝΒΑ.

Ο Κρις Μίντλετον πέτυχε 19 πόντους και ο Τζρου Χόλιντεϊ πρόσθεσε 17, ενώ ο Σπένσερ Ντινγουίντι με 15 και ο Κρίστιαν Γουντ με 14 στάθηκαν κοντά στον Λούκα Ντόντσιτς για τους “Μαβς” που έπεσαν στην 7η θέση της Δύσης με ρεκόρ 13-12.