Μπακς: Απόλυτη κυριαρχία με 30αρη Γιάννη, τσάκισαν τους Ουόριορς! (Video)

2022-12-14T07:20:25+00:00 2022-12-14T07:20:25+00:00.

14/Dec/22 07:20

O Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε 30 πόντους σε μία… μέτρια για αυτόν βραδιά, ο Μπόμπι Πόρτις εντυπωσίασε με 25 και 11 ριμπάουντ και οι Μπακς κυριάρχησαν απόλυτα των Ουόριορς, τσακίζοντας τους με 128-111 στο ντέρμπι των δύο τελευταίων πρωταθλητών του ΝΒΑ στο Μιλγουόκι!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Η νίκη αυτή παραλίγο να φέρει τους Μπακς στην κορυφή, αλλά οι Σέλτικς επιβίωσαν στην παράταση κατά των Λέικερς και κράτησαν την 1η θέση στην κατάταξη του ΝΒΑ.

Ο Γιάννης είχε μεν 30 πόντους, 12 πόντους και πέντε ασίστ σε μόλις 30 αγωνιστικά λεπτά- δεν χρειάστηκε να παίξει άλλο- αλλά με 11/26 σουτ μακριά από τα καλά του ποσοστά (1/6τριπ.) και 11/17 βολές. Και πάλι όμως, έκανε τη διαφορά, όπως κι ο Μπόμπι Πόρτις που βγήκε από τον πάγκο των Μπακς με 25 πόντους και 11 ριμπάουντ, αποδεικνύοντας για μία ακόμα φορά την καθοριστική του παρουσία στο ροτέισον του κόουτς Μπουντενχόλζερ.

Οι Μπακς προηγήθηκαν με 12 πόντους διαφορά στο ημίχρονο και ξέφυγαν ακόμα και με 26 πόντους στην τρίτη περίοδο, πριν αρχίσουν να χαλαρώνουν λίγο και στο τέλος οι Ουόριορς μειώσουν το χάντικαπ με τους αναπληρωματικούς στο παρκέ.

Ο Κρις Μίντλετον πρόσθεσε 20 πόντους και ο Γκρέισον Άλεν 16 με 6/6 σουτ για τους Μπακς που σούταραν εκπληκτικά (55%) και έπαιξαν χωρίς τον Τζρου Χόλιντεϊ, ενώ από τους πρωταθλητές έλειπε ο τραυματίας Άντριου Ουίγκινς.

Ο Στεφ Κάρι πέτυχε 20 πόντους με 6/17 σουτ (3/10 τρίποντα) εγκλωβισμένος από την άμυνα των Μπακς, ενώ τα ίδια σουτ είχε ο Τζόρνταν Πουλ αλλά για 18 πόντους.
Ο Κλέι Τόμπσον είχε 14 ενώ το πρώην “Ελάφι” και πρωταθλητής μαζί τους, Ντόντε Ντι Βιντσέντζο έκανε καλό παιχνίδι με 16 πόντους από τον πάγκο.

Για τους Ουόριορς ήταν η τρίτη σερί εκτός έδρας ήττα όπου αγκομαχούν με ρεκόρ 2-12 (!) δεχόμενοι τουλάχιστον 114 πόντους σε κάθε ένα από αυτά τα 14 ματς!!!

Παρέμειναν έτσι στη 10η θέση της δυτικής περιφέρειας, αδυνατώντας να κάνουν ένα ξέσπασμα για να μπουν στην εξάδα εξαιτίας της τραγικής τους παραγωγικότητες σε νίκες μακριά από το Σαν Φρανσίσκο (ρεκόρ 14-14).
Οι Μπακς με 20-7 παραμένουν 2οι σε ολόκληρο το ΝΒΑ.