Μπακς: Τρομερός αλλά μοιραίος ο Γιάννης, οι Μπουλς τη δραματική νίκη στην παράταση (Video)

2022-12-29T07:24:52+00:00 2022-12-29T07:24:52+00:00.

29/Dec/22 07:24

CHICAGO, ILLINOIS - DECEMBER 28: Giannis Antetokounmpo #34 of the Milwaukee Bucks shoots over DeMar DeRozan #11 of the Chicago Bulls during the second half at United Center on December 28, 2022 in Chicago, Illinois. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. (Photo by Michael Reaves/Getty Images)

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε 45 πόντους κι έκανε ρεκόρ καριέρας στην κανονική περίοδο με 22 ριμπάουντ, αλλά δεν μπόρεσε να οδηγήσει τους Μπακς στη νίκη επί των Μπουλς στο Σικάγο, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 119-113 στην παράταση!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Αυτή μάλιστα ήταν η τέταρτη σερί ήττα των Μπακς που έπαιξαν χωρίς τους Μίντλετον και Χόλιντεϊ, πέφτοντας από τη 2η θέση της ανατολικής περιφέρειας, με τους Νετς να τους προσπερνούν προσώρας.

O Γιάννης ισοφάρισε το ρεκόρ σεζόν με 45 πόντους έχοντας 17/39 σουτ και 11/17 βολές, ενώ μοίρασε και επτά ασίστ για πέντε λάθη.
Δύο από αυτά όμως στοίχισαν τη νίκη στους Μπακς.

Ο ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν που έβαλε 42 πόντους μαζί με 10 ριμπάουντ, μείωσε στο καλάθι για τους Μπουλς που γύρισαν από το -15 στην τέταρτη περίοδο.
Στη συνέχεια ο Γιάννης έκανε την επαναφορά αλλά ο μεγάλος του αντίπαλος, έκλεψε την μπάλα, πάσαρε στον Ντοσούμνου κι αυτός κάρφωσε για την ισοφάριση.

Οι Μπακς είχαν μία ακόμα ευκαιρία για τη νίκη αλλά ο Γιάννης υπέπεσε σε παράβαση βημάτων και το ματς πήγε στην παράταση, όπου ο ΝτεΡόζαν “καθάρισε” με 10 προσωπικούς του πόντους.

Ο Ζακ ΛαΒιν με 24 πόντους ακολούθησε τον ΝτεΡόζαν σε απόδοση, με τον Νίκολα Βούτσεβιτς να μετράει 15 και 14 ριμπάουντ στο ενεργητικό του.
Οι ασταθέστατοι Μπουλς κατάφεραν να πιάσουν τη 10 θέση που στέλνει στα play-in παιχνίδια αλλά η κατάσταση αυτή τη στιγμή είναι τρομερή ρευστή στην Ανατολή.

Ο Μπόμπι Πόρτις με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ στάθηκε κοντά στον Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο Μπρουκ Λόπεζ μέτρησε 14 κι ο Γκρέισον Άλεν πρόσθεσε 13 για τους Μπακς που έμειναν στην 3η θέση, μισή νίκη πίσω από την πιο καυτή ομάδα του ΝΒΑ, τους Νετς.