Βαθμολογία ΝΒΑ: Σέλτικς και Κλίπερς δείχνουν τα… δόντια τους (Videos)

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Έπειτα από τρεις σερί ήττες, οι Σέλτικς βρήκαν ξανά την ισορροπία τους και πέτυχαν μεγάλο διπλό με 134-125 επί των φορμαρισμένων Χοκς!
Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τους Σέλτικς που πλησίασαν τους Μπακς στο 1.5 παιχνίδι, εκμεταλλευόμενοι την ήττα της ομάδας του Γιάννη Αντετοκούνμπο στο Σαν Φρανσίσκο.

Ο Τζέισον Τέιτουμ πέτυχε 34 (15 ριμπάουντ, έξι ασίστ), ο Τζέιλεν Μπράουν πρόσθεσε 24 και ο Ντέρικ Ουάιτ με τον Μάλκομ Μπρόγκτον πρόσθεσαν από 18 για τους Σέλτικς που δεν πτοήθηκαν από τους 35 πόντους (13 ασίστ) του Τρέι Γιανγκ.

Στο Λ.Α., ο Καουάι Λέοναρντ έχει βρει για τα καλά τον “πλέι οφ” εαυτό του και με 38 πόντους οδήγησε τους Κλίπερς σε μεγάλη νίκη με 106-95 επί των Νικς.

Οι Κλίπερς έκαναν ένα 30-21 στην τέταρτη περίοδο και έφτασαν στην τρίτη συνεχόμενη νίκη και κρατούν την 5η θέση στη Δύση.

Ο Πολ Τζορτζ πέτυχε 22 πόντους (οκτώ ασίστ, οκτώ ριμπάουντ), ενώ για ακόμα ένα παιχνίδι ο Ράσελ Ουέστμπρουκ έπαιξε μεν βασικός αλλά και πάλι δεν ξεπέρασε τα 23 λεπτά συμμετοχής (7π., 3ασ.). Οι Κλίπερς, πάντως, έφτασαν τις τρεις σερί νίκες ξεπερνώντας το αρχικό σοκ των πέντε ηττών από τότε που υπέγραψαν τον Ουέστμπρουκ.

Οι Νικς δεν άντεξαν χωρίς τον Τζέιλεν Μπράνσον (υποτροπή) και παρά τους 26 πόντους του Ιμάνουελ Κουίκλι έχασαν τρίτο σερί ματς και έπεσαν στην 6η θέση της Ανατολής.

Ο Τζούλιους Ραντλ έβαλε μεν 19 πόντους αλλά με μόλις 5/24 σουτ.