Σέλτικς: Ισοπέδωσαν τους Σίξερς για το 1-1 στην πρώτη ήττα τους στα πλέι οφς! (Video)

2023-05-04T07:10:02+00:00 2023-05-04T07:01:36+00:00.

04/May/23 07:10

BOSTON, MASSACHUSETTS - MAY 03: Joel Embiid #21 of the Philadelphia 76ers defends Jaylen Brown #7 of the Boston Celtics during the second half of game two of the Eastern Conference Second Round Playoffs at TD Garden on May 03, 2023 in Boston, Massachusetts. The Celtics defeat the 76ers 121-87. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. (Photo by Maddie Meyer/Getty Images)

Οι Σέλτικς απάντησαν άμεσα στους Σίξερς και μάλιστα με ισοπεδωτικό τρόπο., υποχρεώνοντας τους στην πρώτη τους ήττα στα πλέι οφς μετά το 4-0 επί των Νετς και το break στη Βοστόνη…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Παρά την επιστροφή του MVP Τζοέλ Εμπίντ έπειτα από δύο παιχνίδια, οι Σέλτικς κυριάρχησαν απόλυτα και νίκησαν με 121-87 τους Σίξερς στη Βοστόνη, με τη σειρά να ταξιδεύει εκεί κοντά στη Φιλαδέλφεια στο 1-1.

Η άμυνα των Σέλτικς “μίλησε” επιτέλους και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Περισσότερο στην τρίτη περίοδο όταν οι γηπεδούχοι μπήκαν με προβάδισμα οκτώ πόντων από το πρώτο 24λεπτο, αλλά με ένα επί μέρους σκορ 35-16, έβαλαν τίτλους τέλους από νωρίς στο παιχνίδι.

Κι όλα αυτά χωρίς ουσιαστικά την αρωγή του Τζέισον Τέιτουμ, ο οποίος αφενός έπαιξε άσχημα με επτά πόντους έχοντας 1/7 σουτ, αφετέρου πάτησε στο παρκέ λίγο (19 λεπτά) αφού φορτώθηκε με φάουλ και δεν είχε διαρκή παρουσία στο γήπεδο.

Ο Τζέιλεν Μπράουν ήταν ο κορυφαίος με 25 πόντους και ο “έκτος παίκτης” της σεζόν, Μάλκομ Μπρόγκντον πρόσθεσε 23 από τον πάγκο με 6/10 τρίποντα!

Μάρκους Σμαρτ και Ντέρικ Ουάιτ είχαν από 15 πόντους.

Όσο για τον Τζοέλ Εμπίντ; Ήταν μάλλον ένας αγώνας προσαρμογής του μετά τον τραυματισμό που υπέστη στη σειρά με τους Νετς, μένοντας χαμηλά στους 15 πόντους. Γενικά στα πλέι οφς έχει πέσει κατακόρυφα η παραγωγικότητα του. Είχε, πάντως, πέντε μπλοκ στο ενεργητικό του.

Χαμηλά, όμως, έμεινε ο … 45αρης “ήρωας” των Σίξερς στο Game1, Τζέιμς Χάρντεν, που έβαλε 12 πόντους με 2/14 σουτ. Πρώτος σκόρερ των Σίξερς ήταν ο Τόμπι Χάρις με 16, ενώ ούτε ο Ταϊρίς Μάξεϊ κατάφερε να σκοράρει πολύ (13π.)