Eμπίντ και Μάξεϊ δίδυμο όνειρο με 34… επί δύο για την πρώτη νίκη των Σίξερς

2023-10-29T08:08:28+00:00 2023-10-29T08:10:52+00:00.

29/Oct/23 08:08

Το νέο ηγετικό δίδυμο των Σίξερς (μέχρι να γυρίσει ο Χάρντεν;;), Τζοέλ Εμπίντ και Ταϊρίς Μάξεϊ πέτυχαν από 34 πόντους έκαστος και οι Σίξερς πήραν την πρώτη τους φετινή νίκη με 114-107 επί των Ράπτορς στο Τορόντο…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Μία νίκη με αρκετή σημειολογία, μιας και ήταν η παρθενική του Νικ Νερς στον πάγκο των Σίξερς και μάλιστα κατά της πρώτης του ομάδας στο ΝΒΑ, τους Ράπτορς, τους οποίους οδήγησε στο μοναδικό τους τίτλο (2019) στα πέντε χρόνια που βρέθηκε στον πάγκο τους.

Ο MVP, Τζοέλ Εμπίντ, άγγιξε το τριπλ νταμπλ , μετρώντας 34 πόντους, εννιά ριμπάουντ και οκτώ ασίστ στο ενεργητικό του, κυριαρχώντας κατά κράτος των αντιπάλων ψηλών (Ποέλτλ κυρίως) στα 35 λεπτά που πάτησε στο παρκέ.

Η ιστορία των 34 πόντων του Ταϊρίς Μάξεϊ, πάντως, ήταν διαφορετική.

Ο 22χρονος γκαρντ δεν πήρε καν σουτ στην πρώτη περίοδο, διάστημα στο οποίο οι Ράπτορς βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 36-27!

Στα υπόλοιπα 36 αγωνιστικά λεπτά (ο ίδιος έπαιξε 41) έβαλε τους 34 πόντους του έχοντας 7/9 τρίποντα κι ήταν ο κύριος υπεύθυνος για την ανατροπή του σκορ, ειδικά στο τρίτο 12λεπτο όπου οι Σίξερς με ένα επί μέρους 35-20 μπήκαν μπροστά με +12 πόντους και ποτέ οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν.

Ο Κέλι Ουμπρέ τζ. πρόσθεσε 18 παρά τα 0/6 τρίποντα κι ο Τόμπι Χάρις έβαλε 15 για τους Σίξερς που περιμένουν τον Χάρντεν να επιστρέψει ή να δοθεί με ανταλλαγή.

Οι Ράπτορς έχασαν για δεύτερη σερί φορά μετά τη νίκη τους στην πρεμιέρα, παίζοντας χωρίς τον Ο Τζι Ανουνόμπι.

Ο Σκότι Μπαρνς σημείωσε 24 πόντους, ο Γκάρι Τρεντ τζ. έβαλε 17 και ο ρούκι Γκράντεϊ Ντικ είχε 16 από τον πάγκο.
Ο Ντένις Σρέντερ τέλειωσε το ματς με νταμπλ νταμπλ (15π., 10ασ.), ενώ ο Πασκάλ Σιάκαμ … εξαφανίστηκε με μόλις 11 πόντους στο ενεργητικό του.