Oι Νικς… χάλασαν το ντεμπούτο του Χάρντεν με τους Κλίπερς χάρη σε φοβερό τέταρτο 12λεπτο

2023-11-07T07:33:07+00:00 2023-11-07T15:54:15+00:00.

07/Nov/23 07:33

Το πολυαναμενόμενο ντεμπούτο του Τζέιμς Χάρντεν με τη φανέλα των Κλίπερς- και συνολικά φέτος- χάλασε παντελώς στην τέταρτη περίοδο στη Νέα Υόρκη…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Με ένα επί μέρους 35-21 στο τελευταίο 12λεπτο, οι Νικς νίκησαν με 111-97 τους Κλίπερς, στο πρώτο παιχνίδι της τετράδας Χάρντεν-Καουάι-Πολ Τζορτζ και Ράσελ Ουέστμπρουκ, οι οποίοι όλοι μαζί ξεκίνησαν στο βασικό σχήμα του κόουτς Λου, μαζί με τον Ίβιτσα Ζούμπατς, αλλά σε κανένα σημείο δεν μπόρεσαν να επιβληθούν των Νικς που πέτυχαν την πρώτη εντός έδρας νίκη τους (1-2, 3-4).
Οι Κλίπερς μάλιστα έπεσαν στο 0-3 εκτός έδρας και και στο 3-3 συνολικά.

Ο Τζούλιους Ραντλ με 27 πόντους κι ο Αρ Τζέι Μπάρετ με 26 ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους Νικς. Ο Καναδός μάλιστα επέστρεψε έπειτα από δύο παιχνίδια λόγω τραυματισμού και βοήθησε αφάνταστα τους Νικς.

Ο Χάρντεν έπαιξε 31 λεπτά όσα για ο Ουέστμπρουκ, ενώ οι έτεροι δύο σταρ των Κλίπερς πάτησαν παρκέ για λίγο περισσότερο.

Ο “Μουσάτος” έβαλε 17 πόντους με λίγες προσπάθειες, (6/9 σουτ) και μοίρασε έξι ασίστ, άλλους τόσους πρόσθεσε ο Ουέστμπρουκ (4ασ.) και πρώτος σκόρερ ήταν ο Καουάι Λέοναρντ με 18, κάτω βέβαια από το μέσο όρο του (23π.).

Αυτός όμως που έπεσε δραματικά από το μέσο όρο του ήταν ο Πολ Τζορτζ, καθώς έμεινε στους δέκα πόντους από τους 28.8 που έβαζε ως τώρα, σουτάροντας με άθλια ποσοστά (2/11).

Ο Νόρμαν Πάουελ ήρθε από τον πάγκο με 14 πόντους.

Ο Μίτσελ Ρόμπινσον είχε 13 πόντους και 13 ριμπάουντ και ο Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο πρόσθεσε 12 από τον πάγκο του Νικς, οι οποίοι πήραν το παιχνίδι παρά την κακή εμφάνιση του Μπράνσον (7π., 2/12 σουτ).