Λούκα Ντόντσιτς: Ιστορικό τριπλ-νταμπλ από το… ημίχρονο στο θρίαμβο των Μάβερικς κατά των Τζαζ

2023-12-07T07:13:27+00:00 2023-12-07T12:33:18+00:00.

07/Dec/23 07:13

luka-doncic-dallas-mavericks

Οι Μάβερικς ισοπέδωσαν με 147-97 των Γιούτα Τζαζ. Κανείς δεν θα το θυμάται αυτό. Αντίθετα, πολλοί θα μνημονεύουν το παιχνίδι λόγω του Λούκα Ντόντσιτς ο οποίος πέτυχε ιστορικό τριπλ από το ημίχρονο!!!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Λούκα Μάτζικ είχε 29 πόντους, 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ πριν λήξει το 24λεπτο και έτσι σημείωσε το πιο μεγάλο από πλευράς σκοραρίσματος τριπλ νταμπλ σε ένα ημίχρονο στην ιστορία του ΝΒΑ!

Για την ακρίβεια, μάλιστα, δεν υπήρξε στο παρελθόν τριπλ νταμπλ ημιχρόνου με πάνω από 25 πόντους.

Συνολικά ο Ντόντσιτς μέτρησε 40 πόντους, 11 ριμπάουντ και 10 ασίστ παίζοντας 32 λεπτά.

Χάρη σε αυτό το τριπλ νταμπλ, ο Ντόντσιτς έφτασε τα 60 στην καριέρα του και κρατάει μόνος του πλέον την 9η θέση πάνω από τον Λάρι Μπερντ.

Με 1:11 να απομένει για το ημίχρονο ο Ντόντσιτς πήρε το ριμπάουντ που χρειαζόταν μέσα σε αποθέωση από το κοινό των Μάβερικς και σχεδόν πάνω στο λεπτό από τη λήξη έδωσε την ασίστ για το κάρφωμα του Λάιβλι που ολοκλήρωσε το τριπλ νταμπλ.

Ο Κάιρι Ίρβινγκ έπαιξε πολύ καλά με 26 πόντους στο ενεργητικό του (11/16 σουτ) και στους 17 σταμάτησε το Τιμ Χάρνταγουεϊ.

Οι Μάβερικς βρίσκονται σταθερά στην τετράδα της δυτικής περιφέρειας, με τους Λέικερς κολλημένους μαζί τους στις θέσεις 4-5.

Οι Τζαζ αντίθετα έπεσαν στη 12η θέση της Δύσης και μάλιστα με αρκετή απόσταση από τα play-in που αυτήν τη στιγμή φτάνει στα 3.5 ματς απόσταση.

Ο Οτσάι Αγκμπάχι έβαλε 21 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ των Τζαζ.