Ντόντσιτς και τριπλ νταμπλ… ίδιο και το αυτό: Έβδομο σερί αλλά χωρίς 30αρα!

2024-03-12T07:19:46+00:00 2024-03-12T07:19:46+00:00.

luka-doncic-dallas-mavericks
Glenn James / Getty Images / Ideal Image

Ο Λούκα Ντόντσιτς πέτυχε έβδομο συνεχόμενο τριπλ νταμπλ (!) αλλά αυτήν τη φορά χωρίς 30+ πόντους.

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Οι Μάβερικς διέλυσαν με 127-92 τους Μπουλς μέσα στο Σικάγο, με τον Λούκα Ντόντσιτς να φτάνει στα επτά τριπλ νταμπλ στη σειρά πετυχαίνοντας 27 πόντους, 14 ασίστ και 12 ριμπάουντ!

Το… κακό (υπάρχει κάτι τέτοιο εδώ;) ήταν ότι δεν ξεπέρασε τους 30 πόντους κι έτσι σταμάτησε το προσωπικό και ιστορικό στο ΝΒΑ ρεκόρ των συνεχόμενων τριπλ νταμπλ με 30αρες, μένοντας στα έξι!

Θα το συνέχιζε αν ο Τζέισον Κιντ δεν τον απέσυρε νωρίς στην τέταρτη περίοδο – αν και έπαιξε 34 λεπτά- με τη διαφορά στα ύψη και την παρουσία του να είναι αχρείαστη στην τρίτη συνεχόμενη νίκη των Μάβερικς.

Μιλάμε, άλλωστε, για τη χειρότερη ήττα των Μπουλς και την καλύτερη αμυντική προσπάθεια των Μάβερικς με παθητικό στους 92 πόντους.

Ο παλιός σέντερ των Μπουλς, Ντάνιελ Γκάφορντ είχε 100% στα σουτ εντός πεδιάς με 9/9 και 20 πόντους συνολικά (2/3 βολές), ξεκινώντας στο βασικό σχήμα, αλλά κι ο αναπληρωματικός του, Ντέρεκ Λάιβλι, δεν τα πήγε καθόλου άσχημα καθώς μέτρησε 22 πόντους … αλλά με ένα χαμένο σουτ (11/12)!

Οι Μάβερικς προηγήθηκαν με 44-16 στην πρώτη περίοδο (!), οι Μπουλς μείωσαν στους 20 στο ημίχρονο, αλλά οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν από τα αποδυτήρια με ένα +12 και δεν κοίταξαν πίσω τους ξανά.

Χάρη στις τρεις τελευταίες τους νίκες, οι Μάβερικς έπιασαν τους Κινγκς στην 7η θέση (υπέρ Σακραμέντο η ισοβαθμία) και απέχουν ένα παιχνίδι από την εξάδα όπου βρίσκονται οι Σανς για την απευθείας πρόκριση στα πλέι οφς της Δύσης.

Υπάρχουν ακόμα 17 ματς – αρκετά – ώστε να ανατρέψουν την κατάσταση.

Ο Ονουράλπ Μπιτίμ με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Μπουλς, εκμεταλλευόμενος τα λεπτά που πήρε (25) λόγω της μεγάλης διαφοράς.

Βούτσεβιτς και ΝτεΡόζαν είχαν από 13 για τους ένατους στην Ανατολή, Μπουλς.