Ντόντσιτς… λαμπρός και “τριπλός” έφερε τους Μάβερικς στο 3-2 με νέο break!

2024-05-16T07:39:48+00:00 2024-05-16T07:39:48+00:00.

16/May/24 07:39

Doncic-Dort-Irving
Joshua Gateley/ Getty Images/ Ideal Image

Ο Λούκα Ντόντσιτς πέτυχε ακόμα ένα τριπλ νταμπλ και οδήγησε τους Μάβερικς σε μεγάλη νίκη με 104-92 στην Οκλαχόμα Σίτι!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Είναι το δεύτερο break των Μάβερικς στη σειρά νικώντας σε Game 5 όπως με τους Κλίπερς και τώρα έχουν το παιχνίδι στο Ντάλας για να φτάσουν ξανά στους τελικούς της Δύσης, όπως το 2022!

Ο Λούκα Ντόντσιτς ήταν καταπληκτικός μετρώντας 31 πόντους – τους περισσότερους στη σειρά με τους Θάντερ– έχοντας 5/11 τρίποντα και πρόσθεσε 11 ασίστ και 10 ριμπάουντ ολοκληρώνοντας το τριπλ νταμπλ.

Αυτήν τη φορά με νίκη αφού στο προηγούμενο ματς πέτυχε ακόμα ένα, αλλά οι Θάντερ επικράτησαν μέσα στο Ντάλας.
Μην ξεχνάμε, όμως, ότι παίζει διαρκώς με τραυματισμό στο γόνατο και πονεμένο αστράγαλο, αλλά και πάλι έμεινε 41 λεπτά στο παρκέ, οδηγώντας τους Μάβερικς στην καθοριστική νίκη.

Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε 50” δευτερόλεπτα πριν το τέλος, όταν έκοψε στον αιφνιδιασμό τον Σέι Γκίλτζεους-Αλεξάντερ, κλειδώνοντας το “διπλό”…

Κοντά του στάθηκε ο Ντέρικ Τζόουνς τζ. με ρεκόρ καριέρας στα playoffs, μετρώντας 19 πόντους με 7/9 σουτ και παρότι ο Κάιρι Ίρβινγκ έμεινε και πάλι στα ρηχά (12π.), οι Μάβερικς πήραν αυτό που ήθελαν για να φέρουν τη σειρά σε δικό τους ματς-μπολ!

Ο Σέι Γκίλτζεους-Αλεξάντερ πέτυχε 30 πόντους (8 ασίστ), αλλά αυτήν τη φορά ήταν… μόνος, αφού κανείς άλλος παίκτης των Θάντερ δεν ξεπέρασε τους 13 πόντους (Χόλμγκρεν). Στους 12 σταμάτησαν οι Ντορτ και Τζέιλεν Ουίλιαμς.

Ο κόουτς Νταϊνό επιχείρησε μία αλλαγή, ξεκινώντας βασικό τον Αϊζάια Τζο στο “δύο” αντί του Τζος Γκίντεϊ, ο οποίος έπαιξε μόλις 12 λεπτά (11π.) από τον πάγκο, για πρώτη φορά μετά 229 ματς!

Οι Μάβερικς προηγήθηκαν με 54-44 στο ημίχρονο με 15 πόντους του Τζόουνς, ο Γκίλτζους-Αλεξάντερ έβαλε 14π. στην τρίτη περίοδο αλλά η διαφορά ανέβηκε στους 12 και λίγο αργότερα στους 18!

Οι Θάντερ μείωσαν ως τους επτά αλλά ουσιαστικά δεν έγιναν ποτέ απειλητικοί και τώρα θα πρέπει να κάνουν ένα ακόμα break κι αυτοί, ώστε να φέρουν τη σειρά πίσω στην Οκλαχόμα Σίτι για το Game 7…