Μάβερικς: Με τρομακτικούς Ντόντσιτς & Ίρβινγκ στους τελικούς του ΝΒΑ!!!

2024-05-31T07:09:00+00:00 2024-05-31T07:09:00+00:00.

31/May/24 07:09

Doncic-Mavericks-Champions-West
David Berding/ Getty Images/ Ideal Image

Ο Λούκα Ντόντσιτς το αποφάσισε από νωρίς στο Game 5: ήθελε να πάει στους τελικούς του ΝΒΑ από τώρα και το έκανε πράξη!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Σλοβένος σούπερ σταρ πέτυχε 36 πόντους κι αναδείχτηκε MVP των δυτικών τελικών, ο Κάιρι Ίρβινγκ πρόσθεσε άλλους τόσους κι οι Μάβερικς διέλυσαν με 124-103 τους Τίμπεργουλφς και με 4-1 νίκες πέρασαν στους τελικούς του ΝΒΑ για πρώτη φορά από το 2011, όπου θα αντιμετωπίσουν τους Σέλτικς.

Το 2011 κατέκτησαν τον τίτλο με τον νυν κόουτς Τζέισον Κιντ να αγωνίζεται τότε δίπλα στον Ντιρκ Νοβίτσκι, ενώ έχουν παίξει ακόμα μία φορά σε τελικούς, το 2006.

Γιατί ξεχωρίσαμε τον Λούκα από τον Κάιρι στον πρόλογο μας;

Ο Ντόντσιτς ήταν κυριολεκτικά ασταμάτητος, έβαλε 20 πόντους (!) στην πρώτη περίοδο και χάρη σε αυτόν οι Μάβερικς πήραν διαφορά 16 πόντων, με σκορ 35-19, αφήνοντας άναυδους τους γηπεδούχους.

Το σοκ και δέος των Μάβερικς στο πρώτο ημίχρονο συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, όταν οι φιλοξενούμενοι απογείωσαν τη διαφορά στους 29 πόντους με 34-21 στη δεύτερη περίοδο!!! Ο Κάιρι Ίρβινγκ σημείωσε 15 πόντους σε αυτό το διάστημα, παίρνοντας τη σκυτάλη από τον “Λούκα Μάτζικ”.

Πώς να επιστρέψεις από αυτό το πράγμα τώρα; Δεν γινόταν απλά…

Ο Λούκα είχε 6/10 τρίποντα και 14/22 σουτ συνολικά, ενώ ο Κάιρι Ίρβινγκ ήταν λίγο πιο… άστοχος με 14/27. Αμφότεροι μοίρασαν από πέντε ασίστ, ενώ ο Ίρβινγκ έβγαλε τα 40 λεπτά συμμετοχής του δίχως λάθος!

Ο Πι Τζέι Ουάσινγκτον πρόσθεσε 12 πόντους, ο Ντάνιελ Γκάφορντ 11 (9ριμ.) και ο Ντέρεκ Λάιβλι άλλους εννιά. Οι δύο σέντερ είχαν μαζί 6/6 σουτ.

Ο Άντονι Έντουαρντς προσπάθησε όσο μπορούσε να μαζέψει την κατάσταση και να βάλει τους Τίμπεργουλφς στο παιχνίδι, αλλά στάθηκε αδύνατο παρότι πέτυχε 28 πόντους με 4/6 τρίποντα!

Κοντά βρέθηκε και ο Καρλ Άντονι Τάουνς, επίσης πετυχαίνοντας 28 πόντους αλλά με 1/6 τρίποντα, ωστόσο κανείς άλλος παίκτης των γηπεδούχων δεν σημείωσε διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο ΜακΝτάνιελς έβαλε εννιά πόντους, ο Γκομπέρ πρόσθεσε οκτώ κι ο Μάικ Κόνλεϊ επτά. Ο Ναζ Ριντ δεν βοήθησε αυτήν την φορά (5π.).