Σέλτικς: Πορζίνγκις & Μπράουν σάρωσαν τους Μάβερικς στο Game 1 των τελικών!

2024-06-07T07:14:21+00:00 2024-06-07T19:27:49+00:00.

07/Jun/24 07:14

Porzingis-Celtics-Mavericks
Maddie Meyer/ Getty Images/ Ideal Image

Πάρτι στη Βοστόνη στο Game 1 των τελικών, με τους Σέλτικς να διαλύουν με 107-89 τους Μάβερικς και να ανοίγουν το σκορ στο δρόμο για το 18ο!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Τζέιλεν Μπράουν έβαλε 22 πόντους κι ο Κρίσταπς Πορζίνγκις πρόσθεσε 20 από τον πάγκο σε μόλις 21 λεπτά (!) συμμετοχής, προκαλώντας τεράστιες ρωγμές στην άμυνα των Μάβερικς.

Στο πρώτο παιχνίδι μετά τις 29 Απριλίου – όταν ακόμα βρισκόμασταν στον 1ο γύρο των playoffs και οι Σέλτικς αντιμετώπιζαν τους Χιτ– ο Λετονός γίγαντας βγήκε από τον πάγκο του κόουτς Ματζούλια και ισοπέδωσε τους Μάβερικς με 20 πόντους, έξι ριμπάουντ και τρία μπλοκ (8/13 σουτ), δείχνοντας πως η απουσία του ενός και πλέον μήνα δεν τον επηρέασε καθόλου.

Η τελευταία φορά που ο Πορζίνγκις έπαιξε playoffs – από τις ελάχιστες παρουσίες του σε αυτή τη φάση- ήταν με τους Μάβερικς το 2022.

Ο Τζέιλεν Μπράουν έβαλε 22 πόντους παρά τις 6/11 βολές, ο Τζέισον Τέιτουμ πρόσθεσε 16 και 11 ριμπάουντ, ο Ντέρικ Ουάιτ έβαλε άλλους 15 και έξι συνολικά παίκτες των Σέλτικς είχαν διψήφιο αριθμό πόντων (Χόλιντεϊ 12, Χόρφορντ 10), με τον Χάουζερ στο όριο (8π.).

Οι Σέλτικς έβαλαν 16 τρίποντα έναντι μόλις επτά των Μάβερικς που ουσιαστικά το πάλεψαν μόνο με τον Λούκα Ντόντσιτς.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμα και με 29 (!) πόντους στο πρώτο μέρος, κλείνοντας το ημίχρονο στους 21.

Οι Μάβερικς αντέδρασαν, επιτέλους, στην τρίτη περίοδο και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους οκτώ πόντους, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Για λίγο όμως…

Οι Σέλτικς απάντησαν με ένα εντυπωσιακό σερί 14-0 και τα πάντα κρίθηκαν στο συγκεκριμένο σημείο του αγώνα για το εύκολο 1-0 στους τελικούς του ΝΒΑ!

Ο Λούκα έβαλε 30 με 12/26 σουτ (4/12 τρίποντα, 2/5 βολές), έκανε νταμπλ νταμπλ με 10 ριμπάουντ, αλλά μοίρασε μόλις μία ασίστ, καταγράφοντας αρνητικό ρεκόρ για τον ίδιο σε αγώνα playoffs!

Ο Πι Τζέι Ουάσινγκτον πρόσθεσε 14 πόντους (8 ριμπάουντ), αλλά το μεγάλο πρόβλημα για τους Μάβερικς ήταν ο Κάιρι Ίρβινγκ.

Ίσως να επηρεάστηκε από τα διαρκή γιουχαΐσματα των φανς των Σέλτικς ακόμα και όταν … ακουμπούσε την μπάλα και τέλειωσε το ματς με 12 πόντους έχοντας 6/19 σουτ και 0/5 τρίποντα!

Οι Μάβερικς δεν έβαλαν πάνω από 25 πόντους σε κανένα 12λεπτο και απλά μείωσαν τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, περιμένοντας το Game 2 για να απαντήσουν.