Σέλτικς: Πλησιάζει το 18ο με ηγέτη Χόλιντεϊ, “τριπλός” αλλά όχι αρκετός ο πληγωμένος Ντόντσιτς

2024-06-10T07:15:13+00:00 2024-06-10T07:22:16+00:00.

10/Jun/24 07:15

holiday-celtics-mavericks
Peter Casey - Pool/ Getty Images/ Ideal Image

Ο Τζρου Χόλιντεϊ πέτυχε 26 πόντους κι οι Σέλτικς νίκησαν δύσκολα τους Μάβερικς με 105-98 παρά το τριπλ νταμπλ του Λούκα Ντόντσιτς, πλησιάζοντας ακόμα περισσότερο στο πολυπόθητο 18ο πρωτάθλημα τους στο ΝΒΑ!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Αυτήν τη φορά οι Μάβερικς διεκδίκησαν τη νίκη με ένα μεγάλο σερί προς το τέλος του αγώνα, αλλά η κατάληξη ήταν η ίδια με το Game 1.

Το απόλυτο φαβορί του φετινού ΝΒΑ, οι Σέλτικς, έκαναν και πάλι ένα ολοκληρωτικό παιχνίδι με πολλαπλούς ηγέτες και τον Τζρου Χόλιντεϊ πρώτο όλων με 26 πόντους, με τρομακτικά στατιστικά για ένα τέτοιας κρισιμότητας ματς: 26 πόντοι, 11/14 σουτ, 11 ριμπάουντ, τρεις ασίστ και κανένα λάθος σε 41 μαγικά λεπτά στη Βοστόνη, όπου γράφτηκε το 2-0 για τους “πράσινους”!

Περίπου 3.30 λεπτά πριν το φινάλε, οι Σέλτικς πήραν διαφορά 14 πόντων (103-89) κι εκεί νόμιζες ότι οι Μάβερικς θα πετάξουν την πετσέτα στο παρκέ.

Φευ…

Με ένα σερί 9-0 που ολοκληρώθηκε με γκολ-φάουλ του Ντόντσιτς, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους πέντε κι ο Ντέρικ Τζόουνς έκοψε τον Τέιτουμ.

Ο Ίρβινγκ άνοιξε τον αιφνιδιασμό δίνοντας στον Ουάσινγκτον, αλλά ο φόργουορντ των Μάβερικς κόπηκε από τον Ντέρικ Ουάιτ και τον Τζέιλεν Μπράουν και έτσι οι Μαβς δεν μπόρεσαν να μειώσουν στους τρεις, περίπου 50” πριν το φινάλε.

Ο Τζέιλεν Μπράουν πρόσθεσε 21 πόντους και επτά ασίστ, ο πολύ άστοχος (6/22) Τέιτουμ άγγιξε το τριπλ νταμπλ με 18 πόντους, 12 ασίστ και εννιά ριμπάουντ, ενώ 18 με 4/10 τρίποντα έβαλε κι ο Ντέρικ Ουάιτ.

Ο Κρίσταπς Πορζίνγκις συνέβαλλε με 12 πόντους, ερχόμενος και πάλι από τον πάγκο του κόουτς Μαζούλια.

“Για αυτό είναι το #1 του ΝΒΑ με το καλύτερο ρεκόρ. Διαθέτουν πολλούς σπουδαίους παίκτες”, είπε ο Λούκα Ντόντσιτς μετά το τέλος του αγώνα, δίνοντας με λίγες λέξεις την ακριβή εικόνα του παιχνιδιού και της σειράς.

Ο Λούκα έπαιξε με διπλό τραυματισμό και η συμμετοχή του ήταν αμφίβολη, αλλά παρόλα αυτά πέτυχε τριπλ νταμπλ με 32 πόντους κι από 11 ασίστ και ριμπάουντ (αλλά με 8 λάθη και 4/8 βολές), προσπαθώντας και σε αυτό το παιχνίδι να δώσει στους Μάβερικς τη νίκη, χωρίς μεγάλη συμπαράσταση από τους υπόλοιπους.

Πέτυχε, όμως, μόλις τρεις πόντους στην τέταρτη περίοδο, αυτούς με τους οποίους η διαφορά μειώθηκε στους πέντε.

Ο Κάιρι Ίρβινγκ πρόσθεσε 16 αλλά με 7/18 σουτ και έτσι έφτασε τις 12 σερί ήττες από τους Σέλτικς, ο Πι Τζέι Ουάσινγκτον έβαλε 17, ο Ντάνιελ Γκάφορντ μέτρησε 13 και ο Ντέρικ Τζόουνς έμεινε στους 11 πόντους…