Ντόντσιτς για ανατροπή από 0-3: “Πρέπει να το πιστέψουμε, ξέρω πως μπορούμε”

2024-06-14T09:47:05+00:00 2024-06-14T09:51:33+00:00.

Doncic - Porzingis - Celtics- Mavericks
Maddie Meyer/Getty Images/Ideal Image

Ο Λούκα Ντόντσιτς θέλει να οδηγήσει τους Μάβερικς στη μεγαλύτερη ανατροπή στην ιστορία του ΝΒΑ!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Καμία ομάδα δεν έχει γυρίσει από το 0-3 στο ΝΒΑ: είτε σε τελικούς, είτε σε οποιαδήποτε σειρά των playoffs!

Μπορούν οι Μάβερικς να φτάσουν στο θαύμα;

Με την ως τώρα εξέλιξη της σειράς, δεν βλέπουμε κάτι τέτοιο να συμβαίνει. Οι Σέλτικς έχουν κυριαρχήσει απόλυτα, περιορίζοντας την επίθεση των Μάβερικς στο μείον 100 και στα τρία παιχνίδια!

Ο πρώτος σκόρερ του ΝΒΑ, Λούκα Ντόντσιτς, σκοράρει 29.7 πόντους, αλλά ο Κάιρι Ίρβινγκ είχε μόλις 14 μέσο όρο στα πρώτα δύο ματς και οι 35 στο τρίτο δεν βοήθησαν στην ολική ανατροπή από το -21, έντεκα λεπτά πριν το φινάλε.

Ο Σλοβένος σούπερ σταρ, πάντως, πιστεύει ότι είναι εφικτή η ανατροπή.

Σε συνέντευξη του στην Μαλίκα Άντριους στο ESPΝ, δήλωσε χαρακτηριστικά:

“Προς το τέλος της κανονικής περιόδου ήρθαμε κοντά μεταξύ μας (σ.σ. οι Μαβς πέτυχαν 16/18 νίκες για την 5η θέση στη Δύση) και η χημεία αυτή μας έφερε ως τους τελικούς.

Πρέπει να το πιστέψουμε! Το συζητήσαμε στα αποδυτήρια. Ξέρω ότι μπορούμε να το κάνουμε και πρέπει να το πιστέψουμε ως το τέλος”.

Το Game 4 θα γίνει τα ξημερώματα του Σαββάτου (15/6) ώρα Ελλάδας (Cosmote Sport 4) και οι Μάβερικς θα πρέπει να σπάσουν το σερί των δέκα νικών των Σέλτικς:

“Θέλω πραγματικά να νικάω πάντα. Μερικές φορές δεν το δείχνω με το σωστό τρόπο, αλλά στο τέλος της ημέρας μετράει η επιθυμία μου για νίκη. Πρέπει να κάνω καλύτερη δουλειά, να το δείχνω με διαφορετικό τρόπο”, λέει ο Ντόντσιτς απαντώντας στην ερώτηση για τη… μόνιμη γκρίνια του προς τους διαιτητές.

Θυμίζουμε πως στο Game 3 αποβλήθηκε με έξι φάουλ περίπου τέσσερα λεπτά πριν το δραματικό φινάλε κι αμέσως εξέφρασε τη δυσαρέσκεια του προς τους διαιτητές:

“Πρέπει να παίξουμε με κέφι. Να διασκεδάσουμε. Συζητούσαμε για το πώς γύρισε το ματς από το -21. Έγινε επειδή χαρήκαμε το παιχνίδι.

Αμυνθήκαμε. Τρέξαμε το γήπεδο. Ο ρυθμός μας ήταν καλός. Πήραμε καλά σουτ…”.

Αρκούν; Αύριο Σάββατο το πρωί θα ξέρουμε…

Οι Μάβερικς πάνε για θαύμα: Μόλις πέντε φορές έχει γυρίσει το 0-2 σε τελικούς του NBA!