Γιάννης: Εντυπωσιακό ξεκίνημα, αλλά με νίκη των Λέικερς

2024-10-11T08:13:56+00:00 2024-10-11T10:58:29+00:00.

11/Oct/24 08:13

giannis-bucks

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ξεκίνησε εντυπωσιακά στην preseason, ωστόσο οι Λέικερς πήραν τη νίκη με 107-102 στο Μιλγουόκι.

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Όχι ότι έχει και κάποια σημασία το αποτέλεσμα σε ένα παιχνίδι προετοιμασίας στο ΝΒΑ, όπου παίζουν … αμέτρητοι αναπληρωματικοί και υπό δοκιμή παίκτες…

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έβαλε 20 πόντους σε σκάρτα ισάριθμα λεπτά συμμετοχής και στο διάστημα κατά το οποίο βρισκόταν στο παρκέ – στο πρώτο ημίχρονο μόνο – οι Μπακς ήταν μπροστά στο σκορ.

Ο “Greek Freak” μέτρησε 20 πόντους με 10/18 δίποντα, δεν πήρε προσπάθεια για τρίποντο και είχε 0/1 βολή σε αυτό το διάστημα.

Πρόσθεσε επτά ριμπάουντ, δύο ασίστ και δύο μπλοκ, το ένα ειδικά “έγραψε” highlight, καθώς κυνήγησε τον φίλο του ΛεΜπρόν σε ένα λέι απ και τον έκοψε πριν ο “Βασιλιάς” τελειώσει τη φάση!

View this post on Instagram

A post shared by Eurohoops Greece (@eurohoops_greece)

Ο Μπόμπι Πόρτις έκανε ακόμα πιο σπουδαίο παιχνίδι στην επίθεση καθώς σημείωσε 23 πόντους σε μόλις 15 λεπτά (!), έχοντας 8/9 σουτ. Από αυτά, πέτυχε 5/5 τρίποντα!

Ο Ντέιμιεν Λίλαρντ έμεινε χαμηλά στους οκτώ (τραυματίστηκε στον αστράγαλο), ενώ δεν έπαιξε ο Κρις Μίντλετον.

Οι Λέικερς χρησιμοποίησαν περισσότερο τους βασικούς τους, με τους Ντέιβις και Ράσελ στα 25 λεπτά (11+6 πόντοι) και τον Χατσιμούρα στα 24, ενώ ο ΛεΜπρόν – που είχε αντιρρήσεις για αυτό το τεστ στο Μιλγουόκι, λόγω του μακρινού ταξιδιού- πάτησε παρκέ για μόλις 16 λεπτά και είχε 11 πόντους.

Ο Μπρόνι Τζέιμς έπαιξε έξι λεπτά και είχε 0/4 σουτ.

Ο Ιάπωνας φόργουορντ με 14 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Λέικερς που πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στην preseason.

Λίλαρντ: “Βλέπουν εμένα μαζί με Γιάννη και νομίζουν πως όλα θα πάνε περίφημα αμέσως. Δεν γίνεται έτσι”